Interaktív kiállítás
Szöveg: Galambos Sándor | 2015. július 6. 9:23Több mint száz darabból álló fegyvergyűjteménnyel segíti a leendő fegyverműszerészek és vadászpuskaművesek magyarországi képzését a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum.
Galéria
Kézi lőfegyverek történetét bemutató kiállítóhelyet létesített Csongrádon a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, a Diana Vadász- Felnőttképző Alapítványi Szakképző Iskola és Kollégium, valamint az intézmény tanműhelyeit üzemeltető B&T Agrostart Bt. A fegyverek a múzeum tulajdonában maradnak, gondozásukat az iskola szakoktatói és diákjai vállalták. A szeptembertől pedig már a leendő fegyverműszerészek és vadászpuskaművesek képzésében is szerepet kapnak majd.
Bozó Gábor, a fennállásának 25. évfordulóját idén ünneplő iskola igazgatója ugyanis a kihelyezett kiállítás megnyitóján bejelentette: a következő tanévtől ezek a fegyverek is szerepelni fognak a tanrendbe, a fejlődéstörténeti, rendszertani, szerkezettani és típusismereti órákon fogják kinyitni a vitrineket. A gyakorlati foglalkozásokon pedig a szerelésük lesz a feladat. Olyan mérnöki és fegyvermesteri remekművekről van ugyanis szó, amelyekkel a tanulóik eddig csak képeken és leírásokban találkozhattak. A múzeumnak pedig azzal köszönik meg a fegyverek kihelyezését, hogy az iskola tanára és szakoktatói irányításával elvégzik rajtuk a kiesebb javításokat, felújításokat és az esetleges restaurálási munkákat.
A csongrádi iskola a rendőrség, a honvédség, a büntetés-végrehajtás és a terrorelhárító központ szakemberei részére is rendszeresen szervez tanfolyamokat, továbbképzéseket. A nappali tagozaton végzett diákjai közül pedig az elmúlt negyedszázad alatt sokan választották a katonai pályát. Dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka bízik benne, hogy együttműködésük jelentős mértékben hozzájárul majd a szerződéses és hivatásos szolgálat további népszerűsítéséhez. Hiszen a kiállítás nyitott, a város és a környező települések iskolái tarthatnak itt például rendhagyó történelemórákat is. Ugyanakkor Kovács ezredes külön kiemelte annak a jelentőségét, hogy Magyarországon egyedül ez az iskola képez fegyverműszerészeket. A jól felkészült szakemberekre pedig nagy szüksége van a Magyar Honvédségnek.
A tárlat létrehozását levélben üdvözölte dr. Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes, a megnyitó ünnepségen részt vett többek közt dr. Bitay Márton, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára, Gulyás Andrea, a minisztérium kabinetfőnöke és dr. Juhász Tünde, Csongrád megye kormánymegbízottja is. Bemutatót tartott az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár különleges díszelgő csoportja (Révész István törzsőrmester, Jónás Zoltán szakaszvezető, Kosztel Róbert tizedes, Kenyó Géza, Varga József, Batik Zoltán, Boros Dániel, Balogh Tamás őrvezetők) és fellépett a Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekar két kamarakórusa is.
Fotó: a szerző felvételei