Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ismét Magyarországon ülésezett az irányító testület

Szöveg: Antal Ferenc |  2019. március 21. 10:32

Az amerikai kezdeményezésre létrejött Többnemzeti Képességfejlesztési Program (Multinational Capability Development Campaign – MCDC) Irányító Testületi (IT) ülését öt év után ismét Budapesten rendezték meg, március 19-21. között.

1599200365
A többnapos rendezvényen a kezdeményezésben részt vevő 19 ország, valamint a NATO Transzformációs Parancsnokság (NATO Allied Command Transformation – ACT) és az Európai Védelmi Ügynökség (European Defence Agency – EDA) képviselői is részt vettek. Magyarországot dr. Sticz László dandártábornok, a Magyar Honvédség Parancsnoksága Haderőtervezési Csoportfőnökségének csoportfőnöke, az MCDC irányító testületének tagja képviselte az ülésen. A tábornok érdeklődésünkre elmondta: az első napon mindig a nemzeti igazgatók értekezletét tartják, ahol összegzik az elmúlt időszak eseményeit. Az ülés második napján – amikorra már a részt vevő országokból érkező irányítótestületi tagok is megérkeznek – történik meg a különböző vállalások megtétele és megerősítése. A rendezvény zárónapján pedig a vállalások feldolgozása és a következő időszak feladatainak meghatározása zajlik.

1599200366
A budapesti megbeszélésen a 2015 és 2020 közötti tervezési időszak 2019-2020-as ciklusának azon projektjeit tekintették át, amelyeket a részt vevő nemzetek és szervezetek előzetesen már javasoltak. Magyarország egy projektben teljes jogú státuszban tervez részt venni, másik ötben pedig megfigyelőként jeleztük részvételünket. Ezzel kapcsolatban Sticz László elmondta: Magyarország ebben a ciklusban is az összhaderőnemi személyi mentési képesség (joint personnel recovery) programban vesz részt aktívan, számos olyan programban pedig megfigyelőként, amelyek a 21. századi körülményeket veszik figyelembe. Ilyen például a hibrid műveletek, illetve a műholdakat és egyéb mesterséges intelligenciát alkalmazó képességek és koncepciók kidolgozása.

A Többnemzeti Képességfejlesztési Program számos előnyt jelent a benne részt vevők számára. Többnemzeti környezetben lehet végrehajtani a katonai műveletek teljes körű elemzését, az új eljárások és technikai eszközök fejlesztését, valamint tesztelését. „Ennek a programnak kettős haszna van. Az egyik, hogy nemzetközi területen folyamatosan megmérettetjük magunkat, koalíciós partnerként megalapozzuk Magyarország pozitív megítélését. Másrészt a beszerzendő haditechnikai eszközök alkalmazásához szükséges koncepciók és eljárások is meghatározhatóvá válnak, tehát ez együttesen alkotja azt a képességet, amelyet adott esetben alkalmazni is tudunk" – tette hozzá Sticz László dandártábornok.

Az ülés margóján kétoldalú megbeszélésekre került sor, amely előtt Mihócza Zoltán altábornagy, a Magyar Honvédség Parancsnokságának törzsfőnöke udvariassági látogatáson fogadta Joseph D’costa dandártábornokot, az Amerikai Egyesült Államok Egyesített Vezérkari Főnökök Összhaderőnemi Haderőtervezési Irodájának J7 igazgató helyettesét, mint az MCDC IT megbízott tagját.

1599200366
A bilaterális tárgyalásokon szó esett a két ország szakmai kapcsolatairól, a Magyar Honvédség szervezeti átalakításáról, a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program irányelveiről, eddigi eredményeiről, valamint a felek közösen megállapodtak azokban a témákban, amelyekben az együttműködést szorosabbra kell fűzni.

„Szövetségesek vagyunk, partnerek, és mindketten NATO-tagországok. Azért tárgyalunk, hogy lássuk, hogyan tudunk segíteni egymásnak, milyen típusú kiképzésre kell kiemelt figyelmet fordítanunk országainkban, annak érdekében, hogy tagállamokként képesek legyünk készenlétünk fenntartására" – fogalmazott érdeklődésünkre Joseph D’costa dandártábornok.

1599200366
Fotó: Dévényi Veronika és Tischler Zoltán