Ismét találkoztak a „szerósok”
Szöveg: Galambos Sándor | 2012. szeptember 10. 16:18Zászlóaljuk megalakulásának 51. és felszámolásának 25. évfordulójára emlékeztek az egykori MN 3351 Páncélos- és Gépjármű Javító Zászlóalj katonái szeptember 8-án Kalocsán. Az alakulat a kiskunfélegyházi egykori 7. hadosztály alárendeltségébe tartozott, és csak „Szeró” néven emlegették. Azt, hogy ez a név honnan származik és mit jelent, az elmúlt fél évszázad alatt sem sikerült kideríteni.
Galéria
A volt bajtársakat Istella István tartalékos őrnagy köszöntötte, majd Mihály Miklós nyugállományú őrnagy idézte fel a zászlóalj rövid, 26 éves történetét – amelyet Kóródi Sándor nyugállományú alezredes, Hlinka Árpád nyugállományú őrnagy és Tóth Mihályné segítségével könyvben is megjelentetett. Az ő dolgozatukból tudjuk, hogy az alakulat első parancsnokának Engel István századost, parancsnokhelyettesének Szarka István századost, törzsfőnökének Sziklai Gábor századost, technikai helyettesének pedig Erlich István századost nevezték ki. A zászlóaljnak akkor három teherautója, hat Csepel műhelygépkocsija és két Csepel 800-as vontatója volt; alapvető feladatul a kiskunfélegyházi 7. hadosztály alakulatainak technikai kiszolgálását kapta.
A magalakulást követő egy éven át a zászlóaljat a kiskunfélegyházi javítószakasz huszonöt fős állománya és öt polgári alkalmazott alkotta. Komolyabb átszervezésen csak 1984-ben estek át, amikor a „Mátra" feladat során a zászlóaljat összevonták a kiskunfélegyházi hadosztály 305. fegyverjavító műhelyével. Két év múlva pedig megkezdődött az alakulat felszámolása, az erre létrehozott bizottságot Korom Mihály alezredes, a zászlóalj akkori parancsnoka vezette. A hivatásos állomány tagjai közül tízen más alakulatokhoz kerültek, öten nyugállományba vonultak, a polgári alkalmazottakat pedig elbocsátották.
A Lábatlanról érkezett Petőcz Ferenc például elmondta: Marcaliban volt páncéltörő tüzér, s büszke arra, hogy édesapja lovas futárként szolgált a második világháborúban. Tihor Péternek a székesfehérvári híradós évei jutottak eszébe, s a gimnáziumi osztálytársai, akik közül négyen haltak hősi halált a harcok során. A PPS géppisztoly pedig 1956-ra emlékeztette, arra, hogy a forradalom leverése után Németországba kellett menekülnie, ahonnan csak 2007-ben tért haza.
Fotó: A szerző felvételei
További képeinket megtekinthetik a galériában!