Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Katonazenével búcsúztatták a nyarat

Szöveg: Galambos Sándor |  2017. szeptember 3. 7:39

A város napja tiszteletére szeptember 1-jén, Szolnokon rendezték a XXII. Regionális Katonazenekari Fesztivált. A Tiszai hajósok terét zsúfolásig megtöltő érdeklődőket öt zenekar több mint két órán keresztül szórakoztatta.

1596038181

Fergeteges műsorral fogadták a szolnokiakat és vendégeiket szeptember 1-jén a Magyar Honvédség katonazenészei. A Város napja rendezvénysorozat keretében megrendezett XXII. Regionális Katonazenekari Fesztivált dr. Koller József ezredes nyitotta meg. Az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis parancsnoka a nagy nyilvánosság előtt is bejelentette: Molnár Jánost, a helyőrségi zenekar karmesterét őrnaggyá, kollégáját, Márki Sándor Szabolcs zászlóst pedig századossá léptették elő. Beszéde végén Szalay Ferenc polgármesternek átadta a Márki százados által komponált Jászkunságban születtem című zenemű díszkötéses partitúráját, ezzel is megerősítve a város lakói és a honvédség közötti hagyományosan kiváló kapcsolatot. A közönség pedig – miután elhangzott a szám − közfelkiáltással fogadta el a város indulójaként, amelyet az ünnepi rendezvényeken ezentúl mindig eljátszanak majd. Végül Szalay polgármester személyesen is megköszönte az ajándékot és gratulált az előléptetetteknek.

1596038181

A szolnoki regionális fesztiválon fellépett a Budapest Helyőrség Zenekar, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi helyőrségi zenekara, az MH Altiszti Akadémia Zenekara, a Légierő Zenekar – Szolnok és a Katasztrófavédelem Központi Zenekara, karmesterek: Baczó István, Kovács István, Rixer Krisztián, Molnár János őrnagyok és Dóra László tű. alezredes. Az összevont zenekart Csizmadia Zsolt ezredes, a Magyar Honvédség főkarmestere dirigálta.

Csizmadia Zsolt ezredestől megtudtuk: idén ez már a hatodik katonazenekari fesztivál volt, a következő Szentendrén lesz szeptember 17-én. A már lezajlott rendezvények sorából külön kiemelte a Debrecenben első alkalommal megrendezett regionális fesztivált. A cívis városban ugyanis korábban csak nemzetközi találkozókat szerveztek. Tapasztalatai szerint a remek műsorszámok és a látványos előadások mellett ezek a fesztiválok kiválóan alkalmasak arra, hogy a zene eszközeivel a közönség tagjai egy kicsit megismerhessék a Magyar Honvédséget. „Előadásainkat az unokák együtt hallgatják nagyszüleikkel, a katonazene népszerűsége töretlen. Nagyon hangos, de nagyon békés fegyvernem vagyunk" – mondta a Magyar Honvédség főkarmestere.

1596038181

A szolnoki fesztiválon a helyi helyőrségben állomásozó alakulatok képviselői mellett részt vett többek közt Apáti Zoltán dandártábornok, a Honvéd Vezérkar Kiképzési és Oktatási Csoportfőnökség csoportfőnöke, Szűcs Pál ezredes, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság Légierő Haderőnemi Osztály vezetője, Aulechla József ezredes, a MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Rekreációs és Kulturális Igazgatóság igazgatója, Bátor Ferenc alezredes, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnokhelyettese, Hódmezővásárhely helyőrségparancsnoka, Lamos Imre nyugállományú dandártábornok, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis volt parancsnoka, dr. Kállai Mária, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja, dr. Csoór György, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés alelnöke és Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere is.

1596038181
* * *

A katonazene története évszázados múltra tekint vissza. A kezdetekben a harcra buzdítás eszköze volt, de az alakzatban történő mozgást is megkönnyítette – ekkor még csak trombiták, tárogatók, dobok lelkesítették a katonákat. A török háborúk alatt megismert „lármás" janicsárzenének köszönhetően aztán a korai „zenekarokban" megjelent a cintányér, a nagydob, a háromszög, a hangszerek tökéletesedésével pedig létjogosultságot nyertek a réz- és a fafúvósok is. A katonai zenekarok fenntartásának költsége évszázadokkal ezelőtt nem az állampénztárt terhelte, ezt a tisztek és az ezredtulajdonosok vállalták magukra. Napjainkra a katonazene feladata, jelentősége sokat változott: a zenekarok a katonadiplomácia és a nemzetközi katonai kulturális kapcsolatok szerves részévé váltak, rendszeres résztvevői a hazai és a nemzetközi találkozóknak.

Fotó: a szerző felvételei