Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kecskeméten is „soroztak”

Szöveg: Galambos Sándor |  2014. október 16. 9:29

Valós egészségügyi problémákra is fényt derülhetett a Feltöltés 2014 elnevezésű rendszergyakorlat kecskeméti interaktív sorozónapján. A gyakorlat október 18-áig tart, ezt követően pedig a résztvevő önkéntesek valamennyi adatát törlik az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság adatbázisából.

1595980831

Huszonnyolc középiskolás diákot „soroztak be" október 13-án, Kecskeméten. A srácok a helyi Gáspár András szakközépiskola rendészeti osztályába járnak, valamennyien önként jelentkeztek a feladatra, hogy kipróbálják, milyen lenne napjainkban a sorozás.
Durgó Tamás százados, az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 1. Katonai Igazgatási és Érdekvédelmi Iroda irodavezetője elmondta: sokkal többen szerettek volna részt venni a gyakorlaton, a lányok pedig már-már sértve érezték magukat, hogy nem kaptak „behívóparancsot". A hadkötelezettség azonban rájuk nem, csak a férfiakra vonatkozik a különleges jogrend bevezetése esetén.

A kecskeméti gyakorlat forgatókönyvében eredetileg öt „problémás" eset szerepelt. Két fiatalembert az orvosoknak katonai szolgálatra alkalmatlannak kellett minősíteniük, s volt három, nem behívható „sorköteles" is: az egyikük önkormányzati képviselő, a másik tűzoltó, a harmadik pedig azt közölte a sorozóbizottsággal, hogy neki bizony három gyermeke van. Ezt a forgatókönyvet azonban az élet „felülírta" – tudtuk meg a helyszínen Kálmán László alezredestől, az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság parancsnokhelyettesétől. A huszonkilenc önkéntes közül ugyanis egy diák, betegség miatt nem tudott eleget tenni a behívóparancsban foglaltaknak. A sorozóbizottság tagjainak pedig ettől kezdve „élesben" kellett dolgozniuk. Az ilyenkor leírt protokoll szerint először azt ellenőrizték, hogy a fiatalember elfogadhatóan indokolta-e a távolmaradását. Miután megállapították, hogy az orvosi igazolás hiteles és időben megérkezett a parancsnokságra, úgy határoztak, hogy ebben az esetben nincs szükség rendőri elővezetésre, az érintettet egy másik időpontban fogják „besorozni".

1595980831

Kálmán alezredes a Kecskeméten látottakat értékelve elmondta: bár a gyakorlat kimondottan jó hangulatban zajlott, a résztvevők komolyan vették a feladatukat. A diákok például a pszichológussal folytatott beszélgetés alkalmával elpanaszolták a lelki problémáikat, a sorozóorvosok pedig néhány fiatalembernél szemészeti problémákat és az elfogadhatónál magasabb vérnyomást állapítottak meg. Az önkéntesek tehát azon túl, hogy részvételükkel segítették a gyakorlat végrehajtását, a saját valós egészségügyi állapotukról is képet kaptak, ami viszont egy esetleges betegség időbeni megelőzésében segíthet.


Fotó: a szerző felvételei