Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kecskeméti éjszaka

Szöveg: Galambos Sándor, dr. Kriston Vízi József |  2016. június 27. 9:32

Két, a repüléshez szorosan kapcsolódó kiállítást is megtekinthettek a látogatók június 25-én, a Múzeumok éjszakáján, Kecskeméten.

1596015696

Hatvanöt évvel ezelőtt, Kunmadarason alakították meg a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis jogelődjét, a 62. vadászrepülő ezredet, amelynek első parancsnoka Hagymási Jenő repülő főhadnagy volt. A 66. Vadászrepülő Hadosztály alárendeltségébe tartozó alakulatnak kezdetben négy vadászrepülő-százada volt, amelyeket Jak-9, Jak-11, Jak-18 és Zlin-381 repülőgéptípusokkal szerelték fel. Az akkor nagyon korszerűnek számító MiG-15-ös harci gépekre az átképzést – szovjet pilóták és műszakiak irányítása mellett – 1951. július 1-én kezdték meg. Az első magyar pilóta, aki 1951. augusztus 6-án honi légtérben MiG-15-össel repült, Mezőfi István alezredes volt.

Az évforduló alkalmából fotókból, makettekből, történeti leírásokból és különleges relikviákból összeállított kiállításon mutatja be az alakulat történetét a Kecskeméti Katona József Múzeum a Cifrapalotában. A tárlatot Ugrik Csaba dandártábornok, az MH. 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis parancsnoka nyitotta meg.

1596015696

„Büszke vagyok eredményeinkre, elődeimre, kollégáimra, akiknek szakmai felkészültsége elhivatottsága, áldozatkészsége nélkül mindez nem jöhetett volna létre. A város, a múzeum és a repülőbázis ezzel a kiállítással azt kívánja bizonyítani, hogy emlékezni akarunk katonáik helytállására, továbbá nem titkolt szándékunk az is, hogy betekintést nyújtsunk mindennapjainkba, feladatainkba, megismertessük a látogatókat a különböző repülőgéptípusokkal, megosszuk velük sikereinket, múltunkat és jelenünket" – köszöntötte a látogatókat Ugrik tábornok.

A kiállítás megnyitóján részt vett többek közt Szűcs Pál ezredes, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság megbízott légierő haderőnem főnöke, az egykori parancsnokok közül pedig Pintér Zoltán nyugállományú vezérőrnagy, Pintér Sándor nyugállományú ezredes és Korbély István nyugállományú őrnagy tudták elfogadni a meghívást.

1596015696

A tárlat összeállításában az MH 59.Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis, valamint a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársai vettek részt, a kiállítás koordinátorai dr. Szabóné Haklár Anita zászlós, Szabóné Bognár Anikó és dr. Végh Katalin muzeológusok voltak. A fotókat dr. Toperczer István orvos alezredes, Kaszab Tibor százados, Schadl György nyugállományú ezredes és Kenyeres Dénes nyugállományú alezredes bocsátották rendelkezésre. A grafikai és a kivitelezési feladatokat Kaszab Tibor százados és a HM Zrínyi Nonprofit Kft. munkatársai végezték, a Gripen-makettet Fekete József és Lőrincz László készítették. A kiállítás július 31-ig tekinthető meg.

A Tudomány és Technika Házában is repüléssel kapcsolatos kiállítás fogadta a múzeumok éjszakai vendégeit. Itt a Svájcban letelepedett, egykori kecskeméti vadászpilóta, Illés József (1937-2012) remekműveit csodálhatták meg a látogatók. A repülés iránt tizennégy éves korától haláláig rajongással elkötelezett modellező hagyatékát – férje végakaratának megfelelően – Illésné Hegedűs Mária adományozta a kecskeméti repülőbázisnak.

1596015696

A Múzeumok éjszakáján a Cifrapalotában a Magyar Szablyavívó Iskola kecskeméti sportolói a történelmi vívóiskolák hagyományait népszerűsítették, Polgár Attila önkéntes műveleti tartalékos főtörzsőrmester és édesapja pedig első világháborús fegyvergyűjteményüket mutatták be a katonai hagyományok iránt érdeklődőknek. Az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság kecskeméti irodájának hadisírgondozója szeptembertől az MH Altiszti Akadémián folytatja majd a tanulmányait.

Fotó: a szerzők felvételei