Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kiaknázzák a meglévő tudást és tapasztalatokat

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2012. szeptember 24. 18:13

Ezerötszáz önkéntes műveleti tartalékos esik át a kötelező kiképzésen a következő két hétben az ország három katonai bázisán. A jelentkezők egyharmada Budapesten vonult be szeptember 24-én reggel, hogy megkezdje a felkészülést.

Ritkán látott tömeg fogad minket hétfő reggel a budapesti Petőfi Sándor Laktanyában: az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrségdandár bázisa egy a három közül, amely szeptember 24-én önkéntes műveleti tartalékosokat fogad. „Klasszikus katonai feladatokat hajtunk végre azokkal kapcsolatban, akik vállalkoztak e nemes feladatra" – mondja érdeklődésünkre Kun Szabó István dandártábornok, az alakulat parancsnoka. „Egyeztetjük a névsort, utána kiosztjuk a felszereléseket, majd utána a bevonultak tovább utaznak Ócsára, ahol megkezdődik a kiképzésük."

1595942107

„Az 1400-1500 bevonuló többsége volt katona, de akadnak közöttük egykori rendőrök, vám- és pénzügyőrök vagy határőrök is" – tudjuk meg Kálmán László alezredestől, az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH HKNYP) parancsnokhelyettesétől. „Ma bevonulnak, utána pedig elfoglalják a bázisokat: a Budapestre bevonultak Ócsán töltik majd a következő két hetet, a Tatára bevonultak helyben kapnak kiképzést, akik pedig Debrecenben jelentek meg reggel, azok Hajdúhadházon."

Mivel a bevonulók nem tekinthetők rutintalannak a katonaélet szempontjából, a kiképzésnek – éppen előéletük miatt – elsősorban „emlékeztető" jellege van, az egyik kiemelt cél a már meglévő ismeretek felelevenítése. „Egyfajta általános szakmai felkészítésről beszélünk" – mutat rá Kálmán László. „Kiképzett katonákról van szó, így most az a fontos, hogy összekovácsoljuk őket, majd felfrissítsük a már megszerzett tudásukat, illetve a jogszabályismeretüket is. Ezután azt kell felmérni, milyen beosztásra lesznek majd alkalmasak önkéntes műveleti tartalékosként."

A jelentkezők természetesen sok volt bajtársat, kollégát, jó ismerőst látnak maguk körül. „Sok az ismerős arc" – mondja kérdésünkre Talpas László nyugállományú ezredes, aki – a legtöbb bevonulóhoz hasonlóan – még nem tudja pontosan, mi vár rá a következő két hétben, de egy cseppet sem tart a kiképzéstől. „Egyelőre még nem ismerem a konkrét kiképzési programot, de olyan fajta kiképzésre számítok, ami kicsit feleleveníti, felfrissíti a kissé feledésbe merült katonai ismereteket. Az itt lévők között sok a mérnök, a technikus, az általános katonai képzettséggel rendelkező ember, az ő tudásukat mindenképp hasznosítani tudja a honvédség." És hogy miért jelentkezett tartalékosnak? „Új lehetőség ez arra, hogy folytassam, amit idő előtt voltam kénytelen befejezni" – mondja.

Ugyanígy látja a helyzetet Orosz Krisztián is, aki ezelőtt pénzügyi területen dolgozott a honvédségben. „Átszervezés miatt voltam kénytelen nyugdíjba vonulni, de most ismét itt vagyok, mert a Magyar Honvédségnek szüksége van rám" – indokolja döntését. Úgy véli, a kiképzésen biztosan szembesül majd új ismeretekkel. „Mindig találkozik az ember újdonságokkal, amiket érdemes elsajátítani. Sem a Magyar Honvédségen belül, sem azon kívül nincs olyan, akinek teljes lenne a tudása, mindig lehet még tovább fejlődni."

1595942108

A most bevonuló tartalékosok tapasztalatai természetesen igen jól hasznosíthatók – ezért is számít rájuk a honvédség. „A békelétszám elegendő a napi feladatok végrehajtására és nemzetközi kötelezettségeink teljesítésére, ha azonban bármilyen fenyegetés merülne fel, az önkéntes tartalékosok lennének azok, akik szükség esetén megerősítenék a meglévő állományt, és ugyanígy egy esetleges katasztrófahelyzetben is" – mondja Kálmán László.

Kun Szabó István szerint a kiképzés megadja a keretet a tartalékos állomány számára, amely azután szó szerint nap mint nap segíti majd a katonák munkáját. „A meglévő tudás kiaknázása nagyon fontos. Ez az állomány magasan képzett, szükség van rájuk."

Az idei évben már nem lesz több ilyen méretű bevonulás, de az önkéntes tartalékos rendszer építése természetesen továbbra sem áll le: novemberben mintegy harminc főnyi civil, katonai előképzettséggel nem rendelkező jelentkező kezdi meg kiképzését.

Fotók: Galovtsik Gábor