Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Köszönetet mondott a honvédségnek a köztársasági elnök

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2013. március 21. 17:54

Áder János, Magyarország köztársasági elnöke is megtekintette a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Ibrányban a múlt heti ítéletidő után folyó helyreállítási munkálatok állását. Az államfő a helyszínen köszönetet mondott a mentésben és a helyreállításban részt vevő erőknek, így a Magyar Honvédségnek is.

Múlt hét vége óta dolgoznak nagy erőkkel Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az MH 5. Bocskai István Lövészdandár katonái, akikhez március 21-én az MH 86. Szolnok Helikopter Bázistól érkezett helikopteres erősítés. A honvédség bevetését az tette szükségessé, hogy a március 14-én este támadt, majd másnap folytatódott súlyos, ónos esővel társult vihar egy mintegy 50 kilométer széles, 70 kilométer hosszú sávban százasával döntötte ki a magasfeszültségű távvezeték-oszlopokat. Az elemek tombolásának összesen mintegy 380 oszlop esett áldozatul, ami kilencvenhat településen, 83 ezer fogyasztási helyen okozott áramkimaradást. A több napig tartó áramszünet ezáltal mintegy 200 ezer embert érintett. Az áramszolgáltató szakemberei a járhatatlanná vált mocsaras, ingoványos talajon képtelenek lettek volna megközelíteni a kidőlt oszlopokat a haderő lánctalpas kétéltű járművei nélkül: ennek jegyében összesen tíz PTSZ-M bevetésével folyt a munka a térségben az elmúlt napokban.

1595951150

A Bocskai-dandár katonáihoz csütörtökön csatlakozott szolnoki Mi−8-as helikopter legénysége azt a feladatot kapta, hogy emelje ki az eldeformálódott traverzeket onnan, ahonnan azokat még a PTSZ-ekkel sem lehet elszállítani. E feladat végrehajtásának megtekintésére érkezett Ibrányba az államfő, akinek dr. Böröndi Gábor dandártábornok, a debreceni alakulat parancsnoka tett jelentést a helyszínen a munkálatok állásáról. Áder János ezt követően az egyik PTSZ-ről közvetlen közelről is megnézte, amint a helikopter kiemeli és elszállítja a több száz kilós oszlopmaradványokat a közelben kialakított lerakóhelyre.

„Szoktunk gyakorolni hasonló feladatokat, vannak egy-két-három tonnás súlyaink is e célokra, de minden repülési feladat különbözik" − mondta el a honvedelem.hu kérdésére válaszolva Pivoványik Attila őrnagy, helikoptervezető. „Ennek a mostaninak elsősorban abban rejlik a nehézsége, hogy a kiemelendő tárgyak teljesen amorf alakúak. Nehéz eltalálni a súlypontjukat, nehéz megbecsülni a súlyukat." Az őrnagy hozzátette: az eddigi legnehezebb elem 1,3 tonnát nyomott. „Egyetlen repülés sem tekinthető rutinfeladatnak, még ha laikus szemmel ugyanolyannak is tűnik, mint az előző. Minden felszállás más. Ez a mostani feladat a legprecízebb, legpontosabb odafigyelést és a fedélzeten történő lehető legtökéletesebb együttműködést kívánja meg."

1595951151

Mindezt érdeklődésünkre Suszter Attila alezredes, a szolnoki helikopterbázis repülésbiztonsági főnöke is megerősítette. „Komoly, összeszokott csapat munkájára van szükség a művelet végrehajtásához, hiszen a kiemelt oszlopokat egy korlátozott méretű területre kell letenni a helikopterrel. Szerencsére most a szélerősség is kedvez nekünk." Az alezredes elmondta: a helikopteres munkálatokat komoly előzetes felmérések és alapos előkészítés után kezdték meg.

Az államfő a helyszínen köszönetet mondott a mentésben és a helyreállításban részt vett erőknek, így a honvédségnek is. Böröndi dandártábornok a sajtó érdeklődésére leszögezte: a katonák mindaddig a térségben maradnak, amíg maradéktalanul helyre nem áll az áramszolgáltatás.

1595951151

Fotó: Galovtsik Gábor