Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Közelharc és kézitusa – alapfokon

Szöveg: Szűcs László |  2012. január 27. 11:12

A katonai közelharc és kézitusa alapjait sajátíthatták el a tatai MH 25. Klapka György Lövészdandár 101. Tüzérosztályának katonái január 23–27. között. A harminchat hivatásos és szerződéses katonát a szentendrei MH Altiszti Akadémia Mecséri János Kiképző Osztályának alárendeltségébe tartozó Katonai Testnevelési és Közelharc Módszertani Részleg munkatársai vezették be a test-test elleni küzdelem fortélyaiba.

A január első napjaiban megtartott, a szolnoki MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj katonái számára rendezett egyhetes kiképzést követően Tatára, az MH 25. Klapka György Lövészdandárhoz látogattak el a szentendrei MH Altiszti Akadémia Mecséri János Kiképző Osztályának alárendeltségébe tartozó Katonai Testnevelési és Közelharc Módszertani Részleg munkatársai. Molnár Károly őrnagy, részlegvezető és Tar Tamás őrmester, kiképző tiszthelyettes ezúttal a dandár 101. Tüzérosztályának önkéntesei számára tartott alapfokú katonai közelharc- és kézitusa-kiképzést.

A január 23–27. közötti felkészítésről Molnár őrnagy elmondta: céljuk az volt, hogy a résztvevőket alapszinten megismertessék a katonai közelharc és kézitusa fortélyaival, gyakorolják az eséseket, gurulásokat, dobásokat, valamint a legalapvetőbb ütéseket és rúgásokat.

A részlegvezető főtiszttől megtudtuk azt is, hogy a katonai közelharc és kézitusa nem köthető egyetlen küzdősporthoz vagy harcművészeti ághoz sem: minden stílusból azokat az elemeket veszi át, amelyek egy katona számára leginkább használhatók a harctéren, a test-test elleni küzdelem során.

Alapjait még az 1970–80-as években a legismertebb magyar „harcművész katona", Furkó Kálmán (ma már nyugállományú ezredes) fektette le, a mai kihívásoknak megfelelő változtatásokat pedig dr. Eleki Zoltán alezredes, a Honvéd Vezérkar Kiképzési Csoportfőnökségének kiemelt testnevelő főtisztje, Kovács Károly őrnagy, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem testnevelőtisztje, valamint két, ma már nyugállományú szakértő, Vincze József és dr. Zöllei Zoltán nyugállományú alezredesek „építették be" a rendszerbe. Mindehhez aktív segítséget nyújtott a 2009. március 1-jén megalakult részleg is. Ebből a munkából született meg az MH Katonai Közelharc és Kézitusa Szakanyag (alapfok) című szabályzat, amelyre minden mostani kiképzés, így a jelenlegi tatai is épül − mondta Molnár Károly őrnagy.

A részlegvezető szerint az alakulatoknál töltött egy hét arra elég, hogy a részt vevő katonák az „ismeret szintjén találkozzanak a közelharc és kézitusa alapjaival", s természetesen emellett még rengeteg gyakorlás szükséges ahhoz, hogy valaki készségként is alkalmazni tudja az itt bemutatott és begyakorolt fogásokat. „A tatai dandárnál egyébként azt tervezik, hogy a jövőben minden katona számára heti két-három órában oktatják majd a közelharc-kézitusát, ami sokat segítene abban, hogy az ismert mozdulatsorok valóban reflexszé váljanak" – mondta a főtiszt.

Molnár őrnagy szerint a tatai tüzérosztály katonái nagyon fogékonyak az új ismeretre, s „élmény volt" a dandárnál eltöltött egy hét. Szerencsére a kiképzést komolyabb sérülés nélkül tudta mindenki befejezni.

A Katonai Testnevelési és Közelharc Módszertani Részleg munkatársai egyébként idén még több alkalommal látogatnak el Tatára. Éves kiképzési tervük szerint februárban az Afganisztánba készülő MH Tartományi Újjáépítési Csoport váltóállománya, áprilisban, októberben és decemberben a lövészzászlóalj katonái, májusban a páncéltörők, júniusban pedig a harckocsi-zászlóalj állománya számára szerveznek a mostanival megegyező tematikájú, alapfokú katonai közelharc- és kézitusa-kiképzést. A Klapka-dandár mellett Szolnokon, Debrecenben, Hódmezővásárhelyen, illetve az MH Támogató Dandár Maléter Pál Rendészzászlóaljánál is lesznek még ebben az évben hasonló jellegű felkészítések.

 Fotó: Rácz Tünde

További képekért kattintson galériánkra!