Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Légi csata pisztollyal

Szöveg: Galambos Sándor |  2018. szeptember 10. 12:06

Szituációs lövészversenyt rendezett az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis és a Kecskeméti Honvéd Sportegyesület a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság kecskeméti lőtérén. A IX. Szentgyörgyi Légicsata nevet viselő bajnokságon nyolcvankilenc egyéni induló, tizenkét katonai alakulat és nyolc rendvédelmi szervezet csapatai küzdöttek a helyezésekért.

1599192792
Kilencedik alkalommal rendeztek országosnak is beillő szituációs pisztoly lövészversenyt Kecskeméten. A „Diligentia, Vis, Celeritas" (pontosság, erő, gyorsaság) jelmondat szellemében meghirdetett bajnokság résztvevőinek Grécs György ezredes, a házigazda repülőbázis törzsfőnöke kívánt eredményes, balesetmentes küzdelmet.

A versenyen a katonák mezőnyében az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis legjobb lövészei mellett az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár, az MH 24. Bornemissza Gergely Felderítő Ezred, az MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár, az MH Logisztikai Központ, az MH Pápa Bázisrepülőtér, az MH Katonai Rendészeti Központ, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred és a Magyar Tartalékosok Szövetsége sportolói vetélkedtek a helyezésekért.

A rendezők a rendszeresített fegyverek eltérő típusait figyelembe véve külön értékelték a katonák és a rendőrök teljesítményét, a sportpisztolyokat használókat pedig egy harmadik kategóriába sorolták.

1599192793
Nagy Mátyás őrnagy, a verseny igazgatója elmondta: Bélai Gyula százados, Horváth Máté zászlós és Farkas Roland őrmester javaslatait figyelembe véve, öt különböző pályát alakítottak ki, amelyek fizikailag és mentálisan is alaposan megdolgoztatták a versenyzőket. A pályaelemek eredményes leküzdéséhez ugyanis a pontos lövés és a gyors helyváltoztatás mellett jó helyzetfelismerésre és kreatív gondolkodásra is szükség volt.

A civil versenyeken is rendszeresen részt vevő sportolók – köztük a rendőr szituációs sportlövő világbajnoki címmel rendelkező Salamon Tímea rendőr százados – egybehangzóan maximális elismeréssel illették a versenypályákat, a feladatokat, a szerevezők és rendezők munkáját. Jövőre mindegyikőjük szeretne visszajönni a folytatásra. Egy rögtönzött „közvélemény kutatás" eredményeként pedig kiderült: a versenyzők részére az 5-ös pálya jelentette a legnagyobb kihívást. Ez volt ugyanis a legösszetettebb. Négy – úgynevezett – szobából állt, a célok leküzdéséhez harminckét lövésre volt szükség. Ugyanakkor – az eljárási szabályok verseny hevében történt megsértésének következményeként – ezen a pályán lehetett a „legkönnyebben" büntetőpontokat gyűjteni.

A verseny fővédnöke Ugrik Csaba dandártábornok, az MH. 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis parancsnoka, lövészetvezetője és főszervezője Minkó Ottó alezredes, a bázis kiképzési főnöke, igazgatója Nagy Mátyás őrnagy, a Kecskeméti Honvéd Sportegyesület ügyvezetője volt – aki az eredmények regisztrálását és összegzését is végezte. A pályabírói feladatokat Bélai Gyula, Kiss József századosok, Horváth Máté zászlós, valamint Petruska Sándor és Donka Imre, a Nemzetközi Szituációs Lövész Szövetséget (International Practical Shooting Confederation – IPSC) versenybírók vállalták.

1599192793
Jó hangulatú, maratoni küzdelemben a katonák egyéni versenyében Hennel Sándor őrnagy, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár versenyzője bizonyult a legeredményesebbnek. A második helyet az MH Katonai Rendészeti Központot képviselő Mergancz Sándor dandártábornok, a harmadikat az MH 5. Bocskai István Lövész Dandár színeiben indult Varga Gábor százados harcolta ki.

A hölgyek mezőnyében Kállai Viktória közkatona (MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis) végzett az élen, Havanyecz Anita főtörzsőrmester (MH 86. Szolnok Helikopter Bázis) és Préházi Julianna zászlós (MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis) előtt.

A férfiak csapatversenyét a kecskeméti repülőbázis gárdája (Bélai Gyula százados, Horváth Máté zászlós, Farkas Roland őrmester) nyerte, a rendészeti központ (Mergancz Sándor dandártábornok, Szentpéteri Zoltán, Pintér András századosok) és a honvéd koronaőrök (Hennel Sándor őrnagy, Tóth Sándor főtörzsőrmester, Takács Tamás őrmester) válogatottja előtt.

1599192793
A hölgyek közt is a házigazdák együttese (Préházi Julianna, Noéné Györgyi Andrea zászlósok, Bognár Andrea őrmester) vitte a képzeletbeli pálmát, második helyen pedig a szolnoki helikopter bázis (Tajtiné Szőlősi Rozália zászlós, Havanyecz Anita főtörzsőrmester, Turcsoki Natália szakaszvezető) csapata végzett.

Az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis parancsnoka által a legeredményesebb katonai csapatnak felajánlott vándor kupa idén nem vándorol: egy évig a házigazda sportolók vitrinét fogja díszíteni.

A versenyen egyéniben és csapatban is ezüstérmet „lőtt" Mergancz Sándor dandártábornok. Az MH Katonai Rendészeti Központ parancsnoka elmondta, szinte „haza jött" a hírös városba. A sportlövő válogatott keret tagjaként ugyanis sokat versenyzett ezen a lőtéren. Az egyik fiatalkori egyéni csúcsát is itt döntötte meg: szabad pisztollyal, hatvan lövéses versenyen, 0.22-es kaliberű (TOZ-35) fegyverrel 50 méterről 565 kört sikerült elérnie. A mostani feladat sem volt idegen számára, hiszen ezt a sportágat 1993 óta gyakorolja. Egyik alapítótagja volt ugyanis a Magyar Szituációs Lövész Szövetségnek – a Magyar Dinamikus Lövészsport Szövetség elődjének.

Fotó: a szerző felvételei