Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyarország ma erős, mert számíthat a Magyar Honvédségre

Szöveg: Galambos Sándor |  2013. június 25. 20:00

Magyarország ma erős. Erős azért, mert számíthat a Magyar Honvédségre, hivatásos, szerződéses és tartalékos katonáira. A feladatukat elvégezték, megvédték a magyar haza városait, falvait, gyárait és munkahelyeit, közös örökségünk megannyi kincsét. Sok-sok ember életét és otthonát – köszönte meg az árvízi védekezésben részt vett katonák helytállását június 25-én, Hódmezővásárhelyen Hende Csaba.

Hódmezővásárhely főterén mondott köszönetet az árvízi védekezésben részt vett dél-alföldi alakulatok katonáinak a honvédelmi miniszter. „A Magyar Honvédség 8 500 fővel vett részt az árvízi védekezésben. Több mint másfél millió munkaórán át nyolcszáz járművünk és technikai eszközünk állt szolgálatban, 493 ezer kilométert jártunk be, amihez hozzájárult még a helikopterekkel végrehajtott 192 felszállás és 101 repült óra. Hétszáz óránál is többet merültek a búváraink, pilótanélküli felderítőgépeink pedig életbe vágóan fontos adatokat szolgáltattak a Duna vízállásának előrejelzéséhez. Az önkéntes tartalékos rendszer most vizsgázott először élesben: az a több mint 1400 tartalékos, akiket most behívtunk, kemény munkával járult hozzá a védekezés sikeréhez. Honvédjeink minden igazán veszélyeztetett ponton ott voltak, s ahogy mondani szokták: az elsők között is az elsők voltak a gáton" – emelte ki Hende Csaba.

1595956244

Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi helyőrségének állománya és a szentesi MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred katonái Győr környékén kezdték meg a védekezést és Baján fejezték be – kézi erővel és technikai eszközökkel vonultak az árhullám ellen. Többször előfordult, hogy a szentesi ezred és a szolnoki MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj búvárainak a szakértelmére is szükség volt, de fontos feladat hárult a vízi mentő csapatokra is, akik csónakokkal segítették a gátakon dolgozók munkáját. A szentesiek egy bázislaktanyát is kialakítottak Kalocsán, ahonnan a Duna alsó szakaszának árvízi védekezését irányították. Az MH Légijármű Javítóüzem katonái pedig Baja, Kalocsa és Dunakeszi térségében küzdöttek az árvízzel.

A Kossuth téren felsorakozott mintegy ezer katona árvízi védekezésben nyújtott segítségét Baja, Báta, Kalocsa és Kisapostag lakói nevében Almási István köszönte meg. Hódmezővásárhely polgármestere kiemelte: a katasztrófavédelem és a Magyar Honvédség jóvoltából szakemberek ezrei és megszámlálhatatlan önkéntes munkája eredményezte a sikeres helytállás, amely egyúttal megmutatta azt felbecsülhetetlen erőtartalékot is, amely egy nemzet összefogásában rejlik.

1595956244

„A jelenlévők a gátakon bizonyították, hogy a bajban lehet rájuk számítani, hogy összefogással még a legfenyegetőbb természeti erők ellen is eredményesen lehet küzdeni. Mert vannak olyan időszakok, amikor nem a szavak, hanem a tettek számítanak – ilyen időszak volt június eleje is.
A dél-alföldi régió, Hódmezővásárhely, Kecskemét, Szentes és Szolnok katonái helytállásukkal családok ezreit mentették meg az otthontalanná válástól, hősies magatartásukkal kiérdemelték az egész ország elismerését" – mondta.

Az ünnepség végén Almási István, Hódmezővásárhely polgármestere zászlószalaggal köszönte meg az MH 5. Bocskai István Lövészdandár Kikülönített Szervezeti Elemei és az MH Légijármű Javítóüzem katonái munkáját. Báta polgármestere, Huszárné Lukács Rozália asszony pedig az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred és az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj részére adományozott zászlószalagot.

1595956244

Fotó: a szerző felvételei