Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Magyarország Nagy Háborúja”

Szöveg: Jakusch Gabriella |  2014. november 24. 14:57

Ebben az évben 100 esztendeje, hogy kitört a Nagy Háború, amely alapjaiban rázta meg a kortársak életét, az európai társadalmakat és államokat. A harcokban mintegy 10 millióan haltak meg, további 20 millióan testileg vagy lélekben megrokkanva szenvedték végig a háborút. Az addig sosem tapasztalt mértékű és jellegű pusztulás átformálta az emberek gondolkodását, a háborúról alkotott társadalmi képet és megváltoztatta a természeti környezetet is.

1595983234

Hende Csaba honvédelmi miniszter és Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere fontosnak tartotta, hogy az évforduló alkalmából a tanulók, a tankönyvek adatsorain kívül, élő, élményszerű ismereteket szerezzenek az ország, és szűkebb pátriájuk lakosainak helytállásáról, áldozatvállalásáról, így 2014. júniusában „Magyarország Nagy Háborúja" címmel, hadtörténeti témájú országos középiskolai tanulmányi versenyt hirdettek.

A verseny döntőjére – a Honvédelmi Minisztérium szervezésében – a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Márványtermében, hat csapat részvételével rendezték meg november 20-án.

A versenyen főleg az 1914. december 11-én lezajlott limanovai csatával kapcsolatos kérdések megoldása után hirdetett eredményt a zsűri. Az első helyen a soproni Széchenyi István Gimnázium végzett, megelőzve a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium Általános Iskola csapatát. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára a Szolnok Városi Kollégium Tiszaparti Tagintézményének diákjai állhattak fel. Negyedik lett a debreceni Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium, az ötödik a budapesti Puskás Tivadar Távközlési Technikum Informatikai Szakközépiskola, még a hatodik helyen a salgótarjáni Borbély Lajos Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium zárta a versenyt.

1595983234

Az első három helyezett a Honvédelmi Minisztérium támogatásával részt vehet Lengyelországban, limanowai csata száz éves évfordulója alkalmából, december 12-14. között megrendezendő megemlékezéssorozaton. Emellett minden résztvevő iskola könyvtára első világháborús könyvcsomagot, illetve a résztvevő diákok és felkészítő tanárok családi belépőjegyet kaptak a Hadtörténeti Múzeumba.

Fotó: Szikits Péter