Magyarország támogatja Montenegró NATO-tagságát
Szöveg: Szűcs László | 2013. augusztus 30. 15:02A magyar kül- és biztonságpolitika kiemelt prioritása a Nyugat-Balkán stabilitásának megteremtése. Magyarország határozottan támogatja Montenegró mielőbbi NATO-tagságát, ez számunkra stratégiai kérdés − hangsúlyozta Hende Csaba Podgoricában augusztus 30-án, pénteken.
Galéria
Egynapos podgoricai látogatása során Hende Csaba négyszemközti megbeszélést folytatott Milica Pejanovic-Djurisic montenegrói védelmi miniszter asszonnyal, majd a felek közötti plenáris tárgyaláson szó esett a Nyugat-Balkán biztonsági helyzetéről, a NATO-, illetve az európai uniós együttműködés bővítéséről, valamint az afganisztáni együttműködésről.
„A megállapodás jó lehetőség a katonai együttműködés további mélyítésére" – mondta Hende Csaba a dokumentum aláírását követő sajtótájékoztatón. A honvédelmi miniszter hozzátette: „A mai nap mérföldkő a két ország kapcsolatai között, és a békés együttműködést a védelmi minisztériumok és a hadseregek közötti kapcsolat tudja nagyszerűen szolgálni."
Hende Csaba hangsúlyozta: Magyarország készen áll arra, hogy a saját NATO-csatlakozása során felhalmozott tudását és tapasztalatát megossza Montenegróval.
Milica Pejanovic-Djurisic kiemelte: a magyar−montenegrói katonai együttműködés több területet is érint. Például az oktatás és a katonai tapasztalatcsere egyaránt része a megállapodásnak.
A montenegrói védelmi miniszter hangsúlyozta: a két ország katonái három éven keresztül szolgáltak együtt Afganisztánban, az ISAF-misszióban. Hat váltásban, váltásonként 34-34 montenegrói katona látta el a Pol-e Khumriban található Camp Pannonia tábor őrzés-védelmét.
„Bízom benne, hogy az együttműködés továbbra is folytatódik, s még tovább bővül" – fogalmazott Milica Pejanovic-Djurisic.
Magyarország és Montenegró együttműködése eddig is kiváló volt. Az ország függetlenségét hazánk az elsők között – a többi európai uniós országgal együtt – 2006. június 12-én ismerte el. Az euroatlanti integrációt elősegítő magyar támogatást az is jelzi, hogy 2009. január 1-jétől 2010. december 31-ig hazánk látta el Montenegróban a NATO Kontakt Nagykövetség feladatait, azaz minden NATO-val kapcsolatos tevékenység a magyar diplomáciai képviseleten keresztül zajlott. Az elmúlt években a montenegrói fél többször is jelezte: a magyar támogatás kiemelkedő jelentőséggel bírt az önálló védelmi minisztérium és haderő felállítása során.
Fotó: a szerző felvételei