Magyarországon ülésezik a NATO szárazföldi képességének fejlesztésével foglalkozó bizottsága
Szöveg: honvedelem.hu | 2015. október 29. 11:23Magyarországon ülésezik a NATO Szárazföldi Képességek Csoport Gyalogos Katona Rendszerek Bizottsága (NAAG Land Capability Group Dismounted Soldier System), amely a gyalogos katonák felszerelésének fejlesztésével foglalkozik. Az egyhetes budapesti programok közül a honvedelem.hu a bizottság tagjai számára szervezett haditechnikai bemutatón és lövészeten vett részt, amelyet október 28-án, szerdán tartottak az izbégi lőtéren.
Galéria
Az MH Logisztikai Központ által az MH Altiszti Akadémia segítségével szervezett látványos bemutatón a Magyar Védelmiipari Szövetségbe tömörült cégek állították ki az általuk fejlesztett és forgalmazott termékeket. A civil cégek termékei között szerepelt a Sero Kft. Gepárd M6 (Hiúz) elnevezésű nagy hatótávolságú mesterlövész puskája és a Gamma Műszaki Zrt. saját építésű harcjárműve, a Komondor is, de felvonultattak további fegyver-kiegészítőket, katonai ruházatokat és híradástechnikai eszközöket.
A dinamikus bemutató a MH 25. Klapka György lövészdandár egy kijelölt rajának lőbemutatójával kezdődött. A végrehajtások után a meghívottak közvetlen közelről megtekinthették a rendszeresített felszerelésével valamint a modernizált fegyverzettel, közeljövőben tervezett felszereléssel ellátott katonákat.
Sötét Jenő alezredes, az MH Logisztikai Központ kiemelt főmérnöke, mint az ülés egyik főszervezője elmondta: összesen 220-en érkeztek a NATO-tagállamokból és partnerországokból a fővárosi rendezvényre, amely vasárnap kezdődött és péntekig tart. Magyarország 2003 óta vesz részt a bizottság munkájában. A gyalogos katona felszerelésének fejlesztésével foglalkozó munkacsoport a honvédség számára kiemelt jelentőséggel bír. Az albizottságok felelősségi körébe tartoznak mindazon anyagok, eszközök, amelyeket a katona magán visel és használ a különböző harc és egyéb tevékenységek során – tette hozzá.
Az alezredes fontosnak tartotta elmondani, hogy az ilyen ülések nem csak az információcsere miatt nagyon fontosak, hanem azért is, mert az itt kialakult nemzeti álláspontok, tapasztalatok alakítják a NATO szabványait. Nemzeti szempontból az ilyen és hasonló munkacsoportokban szerzett tapasztalatok segítenek a következőkben lefolytatandó beszerzési eljárások hatékony és sikeres megindításához. A nemzetek távlati céljai között szerepelnek közös projektek lefolytatása, például gépkarabély fejlesztése, amely hozzájárulna és erősítené a szövetség tagállamainak interoperabilitását.
A rendezvény sikeres megszervezése a kihívás mellett elismertséget is hoz a Magyar Honvédség számára, valamint kiváló lehetőséget teremt a NATO szabványosítási tevékenységének megismerése mellett a szakértői kapcsolatok erősítésére.
Fotó: Dévényi Veronika