Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Mansfeld Péterre emlékeztek

Szöveg: Zilahy Tamás |  2011. november 4. 21:11

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 55. évfordulója alkalmából Hende Csaba honvédelmi miniszter november 4-én, pénteken részt vett az áldozatok emlékére rendezett szentmisén a Mátyás-templomban. Ezt követően pedig, az esti órákban megkoszorúzta a forradalom legfiatalabb áldozatának, Mansfeld Péternek szobrát a Mansfeld Péter parkban Budán, a II. kerületben.

„Életed és halálod emberségednek és a kor embertelenségének példája" – áll az emlékműre vésve a Mansfeld Péterről elnevezett parkban, ahol a forradalom hőseire és legfiatalabb áldozatára emlékeztek november 4-én, pénteken. Az 1941. március 10-én született Mansfeld Pétert 1959. március 19-én ítélték halálra, és alig pár nappal 18. születésnapja után felakasztották.

A Himnusz elhangzása és a koszorúk elhelyezése után dr. Láng Zsolt, a II. kerület polgármestere emlékezett a mártírhalált halt fiatalra. „Mindig megrendítő egy kerékbe tört fiatal élet. Mansfeld Péter gyerekként állt bírái elé, akik ártatlanul is halálra ítélték. Volt-e értéke az ártatlan életnek, volt-e lelkiismeretük azoknak, akik ezt tették vele? A válasz az ítéletben rejlik" – mondta Láng Zsolt.

Az utókor azonban nem felejt. Ma szobor és park őrzi Budán Mansfeld Péter nevét, akit a tisztelet már régen a hősök közé emelt –  tette hozzá a polgármester.

Hende Csaba beszédében utalt rá, hogy 1956 története azoknak a pesti és budai srácoknak a története, akik közé Mansfeld Péter is tartozott.

„Azok a gyerekek, azok a fiatalok, akiknek elvették a gyermekkorát, lettek a forradalom zászlóvivői. Nem féltették az életüket, és nem hátráltak meg: ők, a Mansfeld Péterek voltak a forradalom szíve, mindenki őket követte" – mondta a honvédelmi miniszter, aki kijelentette: bár a szovjet tankok eltiporták az ellenállást, a rendszer halálos sebet kapott.

„Mansfeld Péter halálos ítéletével példát akartak statuálni, mert az ifjú hős a reménytelenségben is szembe mert szállni a rendszerrel, s ez még 1959-ben is félelemmel töltötte el bíráit. Így lett vértanú és legenda Mansfeld Péter, akire most emlékeznünk kell, mert a múlt él" – fejezte be beszédét Hende Csaba.

A megemlékezés koszorúzással és a Szózat hangjaival ért véget.

Fotó: Krasznai-Nehrebecky Mária

További képekért kattintson galériánkra!