Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Méltó emléket állítottak

Szöveg: Galambos Sándor |  2017. október 10. 8:17

Bay Zoltán életútművét, munkásságát bemutató állandó kiállítás nyílt Gyulaváriban, a világhírű tudós halálának 25. évfordulóján. A rádiótechnikai csapatok néhány egykor rendszerben állt műszerét is bemutató tárlat anyagának összeállításához az MH 54. Veszprém Radarezred is hozzájárult. Az emlékhely október 16-ától ingyenesen látogatható.

1596039704
A XX. század egyik meghatározó természettudósa és feltalálója, Bay Zoltán emléke előtt tisztelegtek halálának évfordulóján szülőfalujában. A Gyulaváriban született, de a kommunista rendszer zaklatásai elől 1948-ban az Amerikai Egyesült Államokba emigrált tudós nevéhez számos találmány fűződik a fény- és elektroncsövek fejlesztése, a rádióhullámú technika területén. Ő fejlesztette ki többek közt például a fotóelektron-sokszorozó elvén alapuló részecskeszámláló berendezést, megfogalmazta a méter új, a fény terjedési sebességén alapuló definícióját, és őt tekintik a radarcsillagászat megalapozójának is.

A második világháború alatt a honvédség őt bízta meg a rádiólokátor kifejlesztésére alakult tudóscsoport munkájának irányításával. Vezetésével 1943-ra sikerült olyan készüléket szerkeszteniük, amely már 18 kilométer távolságból észlelte a tárgyakat. Bayban ekkor fogant meg az ötlet: küldjünk jeleket a Holdra, és nézzük meg, miként érkeznek vissza. A kísérleteket a Tungsram laboratóriumában végezték, amelyet később a légitámadások miatt Budapestről Nógrádverőcére telepítettek. A kísérletek többször félbeszakadtak, majd Budapest ostroma miatt végleg abbamaradtak. A teljesen új berendezés megépítését 1946 januárjára fejezték be. Az első sikeres kísérletet 1946. február 6-án hajtották végre − a világon akkor egyedülálló eljárással mérték meg a Föld és a Hold távolságát. Ettől az időponttól számíthatjuk a magyar űrkutatás történetét.

1596039705

A Magyar Honvédség először 1998. február 6-án tisztelgett Bay Zoltán tudományos munkássága előtt. Az akkori MH 64. Veszprém Légtérellenőrző Ezred parancsnoka, Szabó Pál ezredes a Föld−Hold radarkísérlet évfordulóján radarszimpóziumot szervezett, és kezdeményezte, hogy a honvédelmi miniszter február 6-át nyilvánítsa a rádiótechnikai csapatok fegyvernemi napjává.

1596039705
Bay Zoltán emlékhelyét Gyulaváriban, a református lelkészcsaládba született világhírű tudós szülőháza mellett alakították ki. Gulyás László alezredes, a Békés Megyei Védelmi Bizottság Titkárságának honvédelmi referense elmondta: Gyula képviselő-testülete évek óta kereste a lehetőséget arra, hogy méltó módon mutathassák be a közigazgatásilag a városhoz tartozó település szülöttjének tudományos munkásságát. A tervek megvalósításában sokat segített az a maroknyi kis csapat, amelynek tagjai 1991-ben, a Gyula tiszteletbeli díszpolgára, a Magyar Köztársaság Rubintokkal Ékesített Zászlórendjével kitüntetett tudós születésnapján – még életében − létrehozták a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítványt.

Az emlékhely kialakításában Gyula polgármesterének, dr. Görgényi Ernőnek és munkatársainak Márki-Zay Lajos és Wlassits Nándor nyújtottak segítséget. Évtizedes munkával összegyűjtött értékes, páratlan dokumentumokkal, technikai eszközökkel, a tudós személyes használati tárgyaival, levelezéseivel és fotóival gazdagították az emlékhelyet. A kiállítás anyagának összeállításban az MH 54. Veszprém Radarezred is részt vett: az alakulat múzeumának néhány ritka dokumentumát, eszközét és a világhírű tudós radarmunkásságát bemutató dokumentumokat adta át ideiglenes jelleggel a megemlékezés szervezőinek.

1596039705

A Bay Zoltán emlékszoba megnyitóján részt vett többek közt dr. Náray Szabó Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, dr. Kovács József, a térség országgyűlési képviselője, Szabó Zsuzsanna, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Nonprofit Kft. gazdasági igazgatója, Zentai László ezredes, az MH 54. Veszprém Radarezred parancsnoka és elődje, Szabó Pál nyugállományú ezredes is. A megjelenteket dr. Görgényi Ernő polgármester köszöntötte, a kiállítást dr. Gyulai József, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja nyitotta meg. Az ünnepi műsorban felléptek a Dürer Albert Általános Iskola Bay Zoltán Általános Iskola Tagintézményének egykori és jelenlegi tanulói: Kubiak Anett, Jenei Tamás, Nagy Bálint, Veres Bence. Felkészítő tanáruk Nagyné Oláh Éva volt.

* * *

Bay Zoltán 1900. július 24-én született a Békés megyei Gyulaváriban, 1992. október 4-én hunyt el Washingtonban. Hamvait végakaratának megfelelően hazaszállították, és 1993. április 10-én, szülőfalujában helyezték örök nyugalomra. Nevét őrizi többek között a 2003-ban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által létrehozott Bay Zoltán-díj, amelyet az űrkutatás jeles magyar kutatói vehetnek át, valamint a (95954) Bayzoltán = 2003 QQ29 jelű kisbolygó, melyet Sárneczky Krisztián és Sipőcz Brigitta fedeztek fel 2003. augusztus 23-án Piszkéstetőn.

Fotó: a szerző felvételei