Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Mindig a legrosszabbra kell felkészülni”

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2012. április 24. 20:04

A biztonsági kihívásokat nem lehet csak katonai, csak rendvédelmi, vagy csak civil eszközökkel megoldani; ez csakis a fenti szakterületek összefogásával lehetséges – jelentette ki Hende Csaba honvédelmi miniszter a „FEJÉR 2012” nevű védelmi igazgatási gyakorlaton, amelyet április 24-én, kedden tartottak Bakonycsernyén.

Hende Csaba szerint a világ távoli pontjain bekövetkezett katasztrófák következményei „napok vagy akár órák alatt is megérkezhetnek hozzánk".

„A biztonsági kihívásokat nem lehet csak katonai, csak rendvédelmi vagy csak civil eszközökkel megoldani; ez csakis a fenti szakterületek összefogásával lehetséges. A mai gyakorlat célja − részben az átfogó szemlélet mentén − ennek az összefogásnak a bemutatása. Nem lehet helye az egyes szakterületek rivalizálásának" – hangsúlyozta Hende Csaba.

1595934668
A tárcavezető szerint az élet sokszor igazolta: „mindig mindenre készen kell állni"; ehhez elég csak az elmúlt évek árvizeire vagy éppen a devecseri-kolontári ipari katasztrófára gondolni. Hozzátette: csak elkötelezett, felkészült emberek tudják megfékezni ezeket a katasztrófákat. Kiemelte: a védelmi bizottságok munkájában a megelőzés, a felkészítés a legfontosabb. „Mindig a legrosszabbra kell felkészülni, és akkor a kisebb problémák kezelése sem fog gondot okozni" – tette hozzá a miniszter.

Hende Csaba beszélt a védelmi igazgatás rendszerét és működését meghatározó sarkalatos törvényekről is. Ismeretes, hogy a 2012. január elsején hatályba lépett Alaptörvény, valamint az előbb említett törvények – köztük az új honvédelmi törvény és annak végrehajtási rendelete – jelentős változásokat hoztak a honvédelmi felkészítés és a védelmi igazgatás terén. A változások meghatározó eleme, hogy a közigazgatás korszerűsítése és a hatékonyabb állam kialakítása érdekében a megyei és a fővárosi védelmi bizottságok elnöki tisztsége a megyei közgyűlési elnököktől és a főpolgármestertől átkerült a megyei, illetve a fővárosi kormányhivatalok vezetőihez, a kormánymegbízottakhoz. Mindez szorosan kapcsolódik a közigazgatás átalakításának azon alapelvéhez, hogy az állami feladatok kerüljenek az állami szervekhez.

Fodor Lajos, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára a gyakorlatot záró beszédében leszögezte: „minden magára valamit adó nemzet gondoskodik az önvédelméről háborúban és békében egyaránt" − ezt mutatta be a gyakorlat. „Katasztrófahelyzetben egy falu, egy város tulajdonképpen helyőrséggé válik, ahol a polgármester a parancsnok. Egyfajta katonás rend alakul ki, ahol az emberek egymást segítve hajtják végre az élet és a vagyon mentésére irányuló feladatokat" – emelte ki Fodor Lajos.

Dr. Tokovicz József mérnök dandártábornok, a HM Védelmi Hivatal főigazgatója előadásában többek között elmondta: „a honvédelem nemzeti ügy, és ennek a veszélyhelyzetek felszámolásában is meg kell látszódnia".

A gyakorlatra meghívott vendégek megtekintették egyebek mellett azt, hogy miként működik szakszerűen egy krízishelyzet esetén felállított ellenőrző-áteresztő pont, ahol az összefogás jegyében katonák és rendőrök együtt látják el az ilyenkor szokásos feladatokat.

1595934668

 

Fotó: Tóth László

 További képekért kattintson galériánkra!