Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nyilvános szenátusi ülés a Zrínyi egyetemen

Szöveg: Tamás Tibor |  2011. december 20. 14:36

Nyilvános ünnepi ülést tartott a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem szenátusa december 20-án, kedden. A rendezvényen elbúcsúztak az egyetemtől, mivel az intézmény a 2012. január 1-től induló Nemzeti Közszolgálati Egyetem részeként működik tovább. A ZMNE csapatzászlaját átadták a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumnak, beszédet mondott dr. Szarka Gábor, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke.

A csapatzászló és a rektori lánc ünnepélyes behozatalát, valamint a Himnusz eléneklését követően köszöntötték a meghívottakat, köztük dr. Szarka Gábort, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnökét, dr. Patyi Andrást, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) leendő rektorát, dr. Horváth Józsefet, a leendő főtitkárt, továbbá prof. dr. Padányi József mérnök ezredest, a ZMNE megbízott rektorát, dr. Janza Frigyes nyugállományú vezérőrnagyot, a NKE fenntartó testületének tagját, valamint a honvédelmi tárca és a Magyar Honvédség képviseletében megjelent vezetőket, a Zrínyi egyetem és jogelődeinek egykori vezetőit.

Ezután a 203 esztendős magyar nyelvű tisztképzést és továbbképzést magas erkölcsi és szakmai színvonalon végző ZMNE és jogelődeinek történetét bemutató filmösszeállítást tekinthettek meg a résztvevők, majd dr. Szarka Gábor mondott ünnepi beszédét.

„Ünnepelni és búcsúzni jöttünk a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemtől, amelyhez mindannyian eltéphetetlen szálakkal kötődünk. Eljöttünk, hogy emlékezzünk történetére, amelynek hosszabb-rövidebb ideig mi magunk is részesei lehettünk" – kezdte beszédét a kabinetfőnök, majd hangsúlyozta, hogy tisztelgünk mindazok előtt, akiknek munkájából felépült ez a nagyszerű intézmény, s emlékezünk azokra, akiknek tudása, alázata és elkötelezett szolgálata sok-sok katona nemzedéknek szolgált – Balassi szavaival élve – emberségből példaként, vitézségből formaként.

Szarka Gábor aláhúzta: elbúcsúzunk és erős fogadalmat teszünk, hogy mindazt, ami értékes és fontos volt a Zrínyi életében, továbbvisszük, megőrizzük és valóra váltjuk.
Ezután a megjelent egyetemi tanárokhoz és honvédtiszt-jelöltekhez szólva elmondta: ők elindulnak, hogy új lapját írják meg ennek a történelemnek, napról napra, szemeszterről szemeszterre új keretek között tegyék a dolgukat. A szó legnemesebb értelmében műveljék a hadtudományt, s ami még ennél is fontosabb: honvédtiszteket neveljenek a haza védelmére.

Beszéde tovább részében a tárca kabinetfőnöke kitért 2012. január 1-re is, amikortól „a honvédtisztképzés tárcaszintű feladatából kormányzati szintű feladattá emelkedik!", s ezen belül – szólt a jelenlévőkhöz – „Önök a magyar közszolgálat utánpótlásképzésének szívében teljesítik szolgálatukat."

„A változás, amelynek küszöbén állunk – mondta Szarka Gábor – hatalmas. Nem csoda, ha bárkinek tériszonya támad, vagy ha tart az ismeretlentől." E gondolatsor kapcsán Marcus Aurélius császárt idézte, aki önmagától is megkérdezte: „Fél valaki a változástól? Pedig létrejöhet-e valami változás nélkül?… Nem látod-e, hogy a magad elváltozása… szükségszerű velejárója a közös természet rendjének?"

A kabinetfőnök kifejezte meggyőződését, miszerint csakis az egyetem mai állományának tagjai tudják megoldani a változásból adódó feladatokat. Hiszen jól ismerik a közszolgálati egyetem alapgondolatát s a küldetés sikerre vitelének útjait. Ők vetik meg „alapító atyákként és anyákként" az új hadtudományi és honvédtisztképző kar alapjait. Ez a legszebb feladat, ami az ember életében adódhat – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy amit felépítenek, az nemzedékek számára szolgál majd mintaként.

Szarka Gábor személyes élményeiről is vallva beszélt arról, hogy maga is megélte e változások sorát, átélte az ezzel járó traumákat, de bízott a jövőben s tette a dolgát. Erre kérte a jelenlévőket is.
Végezetül a tárca kabinetfőnöke mindenkinek sikereket kívánt, a honvédelmi vezetés egésze nevében kijelentette, hogy az új campus is számíthat rájuk s ők is számítanak az új közszolgálati egyetemre, amely reményei szerint nemcsak munkahely, de jövőépítő mintaintézmény lesz.

Az ünnepi szenátusi ülés egyetemi oktatói címek adományozásával folytatódott, amelyeket Padányi József megbízott rektor nyújtott át. Címzetes egyetemi tanári címet ítéltek oda dr. Schandl László orvos dandártábornoknak, címzetes egyetemi docenssé fogadták dr. Nagy Miklós Mihály nyugállományú alezredest és dr. Kuti Rajmund tűzoltó őrnagyot.
Ezt követően elismerések átadására került sor. Ennek során Szarka Gábor vezérbuzogányt nyújtott át dr. habil. Ujj András ezredesnek, díszkardot Szalay Zoltán ezredesnek és dísztőrt Szabó Zsolt okleveles mérnök alezredesnek, valamint babérkoszorúval ékesített szolgálat érdemjelet adott át Demeter Attila alezredesnek. Ötvenedik születésnapja alkalmából dísztőrt kapott Labancz Sándor alezredes, illetve Tóth József okleveles mérnök alezredes.
Az elismerések sorában egyetemi emlékgyűrűvel jutalmaztak hat közalkalmazott munkatársat, nyolcan pedig tárgyjutalomban részesültek.

Az ünnepi ülés további részében, a HM Hagyományőrző és Hadisírgondozó Osztály, valamint a Magyar Tartalékosok Szövetségének hagyományőrzői közreműködésével katonai ceremónia keretében Padányi József átadta a több mint húszéves múltra visszatekintő csapatzászlót dr. Markó György ezredesnek, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum általános parancsnokhelyettesének.

Az átadás-átvételi ceremónia után az induló Nemzeti Közszolgálati Egyetem mutatkozott be egy rövidfilmben, majd a rendezvény a Szózat hangjaival, a csapatzászló, illetve a rektori lánc kivonulásával zárult.

 Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

További képekért kattintson galériánkra!