Tanárok egyenruhában
Szöveg: Galambos Sándor | 2016. április 17. 6:37A katonai alapismeretek tantárgyat oktató pedagógusok részére tartottak továbbképzést az MH 86. Szolnok Helikopter Bázison. A kéthetes felkészítés április 15-én ért véget, a tanfolyam vezetője Mádi Lajos alezredes, a bázis kiképzési főnöke volt.
Galéria
Alaki foglalkozás, vegyivédelmi és egészségügyi ismeretek, katonai közelharc, kézitusa, gépkarabély-, pisztoly- és sörétes lőfegyver típusismeret, természetes és mesterséges akadályok leküzdése, akadálypálya, tereptan, lövészet és túlélési foglalkozás – keményen dolgoztak az elmúlt két hétben a KatonaSuli-program keretében szervezett pedagógus-továbbképzés résztvevői Szolnokon. A kiképzés végén pedig vizsgát tettek. A köznevelési törvény alapján ugyanis ez a dokumentum jogosítja fel őket a katonai alapismeretek oktatására és a tantárgyból érettségiző diákok vizsgáztatására.
Az április 4-én szolnoki felkészítésen tizenöt pedagógus vett részt,
Budapestről, Kaposvárról, Tabról, Gödöllőről, Dabasról, Abonyból, Újszászról, Tiszaföldvárról, Mezőtúrról, Kunhegyesről és Szolnokról érkezetek – három hölgy is vállalta a kiképzést. Mádi Lajos alezredes, a kurzus vezetője elmondta: a tanárok „bevonulásuk" előtt negyvenórás internetes távoktatás keretében otthon ismerkedtek a katonai alapismeretek tanításának alapelveivel, a helikopter bázison pedig nyolcvan óra felkészítésen vettek részt. A gyakorlati foglalkozásaik vadászfegyverrel és P9RC pisztollyal végrehajtott lövészettel zárultak, amelyen valamennyien lövészetvezetői vizsgát is tettek.
Csató Lászlóné önkéntes műveleti tartalékos százados Kunhegyesről érkezett a kéthetes kiképzésre. A Karcagi Szakképzési Centrum Nagy László Szakképző Iskolája, Gimnáziuma és Kollégiuma egészségtan, személyiségfejlesztés és egészségbiztosítás tanára. Tanítványaival rendszeres résztvevője a honvédelmi kötelék versenyeknek. Általában fiú osztályai vannak, a diákjai közül sokan vállaltak önkéntes műveleti tartalékos szolgálatot. A tanárnő ennek kapcsán elárulta: nem szeretett volna „lemaradni" tőlük, bizonyítani akarta, hogy ő is képes a követelmények teljesítésére. Három évvel ezelőtt vett részt Tatán a huszonöt napos alapkiképzésen, egyetemi végzettségének köszönhetően pedig századosi rendfokozattal az MH Egészségügyi Központ Egészségügyi Felkészítő és Továbbképző Intézetben, a Tünde utcában kapott oktatótiszti beosztást.
Iskolájukban a következő tanévtől vezetik be a katonai alapismeretek oktatását, amit viszont csak egy ilyen, százhúsz órás felkészítésen való részvétel után taníthat. Nem bánta meg, hogy jelentkezett a kiképzésre, jó volt a társaság, remekül érezte magát Szolnokon. A foglalkozásokat sem tartotta túlzottan megerőltetőnek, hiszen az alapkiképzés után nagyon pontosan tudta, hogy mire vállalkozott. Azonban míg Tatán elsősorban a gyakorlati feladatok végrehajtását kellett elsajátítaniuk, most viszont az oktatásmódszertanon volt a hangsúly. Azt kellett megtanulniuk, hogyan adják át a diákoknak a katonai alapismereteket. Csatóné százados egyébként a családja révén is erősen kötődik a sereghez: kisebbik fia a Nemzeti Közszolgálati Egyetem másodéves honvéd tisztjelöltje, légi irányítónak készül.
Fotó: a szerző felvételei