Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tengerészgyalogos módra

Szöveg: Révészné dr. Markovics Zita hadnagy |  2012. szeptember 11. 14:30

Rendhagyó testnevelési foglalkozást vezetett be a közelmúltban az MH 5. Bocskai István Lövészdandár 39. lövészzászlóaljának 3. százada. Komor Sándor főtörzsőrmester az amerikai tengerészgyalogság módszereivel tért vissza előmeneteli tanfolyamáról, és ismereteit mostantól megosztja a század többi katonájával is.

Komor főtörzsőrmester egy áprilistól júniusig tartó nyelvtanfolyamot követően kapott lehetőséget arra, hogy az Amerikai Egyesült Államokban szerezzen tapasztalatot. 

„Ez a tengerészgyalogság által Quanticóban, Virginia államban szervezett előmeneteli tanfolyam volt. Vagyis tiszthelyettesképző akadémia, amelynek lényege az okmányrendszer, a harcászat módszertana és a testnevelési foglalkozások egységesítése. Amit én haza tudtam hozni és beépíteni a saját kiképzésünkbe, az a testnevelési foglalkozások speciális felépítése és módszerei" – számolt be a főtörzsőrmester, aki elmondta: a tengerészgyalogságnál 2009-ben bevezetett egységes oktatási rendszer azt is megtanítja a kiképzendő katonáknak, hogy miként kell kinéznie, viselkednie egy tiszthelyettesnek, hogyan kell átadnia vezetői képességeit. Ennek során pedagógiát és oktatásmódszertant is tanulnak a katonák.

Komor Sándor júliusban érkezett vissza az alakulathoz, majd századparancsnoka, Bolla Zsolt százados támogatásával a 3. századnál még ugyanabban a hónapban be is vezette a speciális testnevelési foglalkozásokat.
A főtörzsőrmester kiemelte: a speciális megterhelés felkészíti a katonát egy lehetséges harcászati helyzetben bekövetkező fizikai és lelki stresszre, illetve annak kezelésére.
„Ezért is fontos, hogy gyakorlóöltözetben edzünk. Sőt, vannak olyan feladatok, amelyeket csak egyenruhában tudunk teljesíteni. Ilyenek például a sebesültszállítás különböző módjai és a kúszás" – fogalmazott.

Komor Sándortól azt is megtudtuk, hogy az edzéseknek motivációs és csapatépítő hatásuk van. Látja a katona, hogy ő maga mennyit bír, a társaira mennyiben számíthat. Vannak olyan speciális gyakorlatok, amelyek a gyorsaságot, mozgékonyságot, robbanékonyságot, és vannak, amelyek az erőt, állóképességet fejlesztik. Utóbbiakra példa a harctéri lőszerszállítás imitációja homokkal töltött ládákkal vagy a sebesültszállítás gyakorlása különböző technikákkal.

További képek a galériában!