Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tizenhárom mécses

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2016. október 6. 15:55

Az aradi vértanúk azért tudták nyugodtan tölteni a kivégzésük előtti éjszakát, mert mindannyian keresztények voltak, és hittek az örök életben – hangzott el a veszprémi Szent Imre templomban tartott megemlékezésen, október 6-án, csütörtökön.

A Veszprémben települt katonai szervezetek képviselői ökumenikus szertartás keretében emlékeztek meg az aradi vértanúk hősiességéről, és önfeláldozásáról. Tizenhárom mécses gyúlt tiszteletükre, és Márfi Gyula, veszprémi érsek közreműködésével imádkoztak lelki üdvükért.

1596021041

Szukop Zsolt zászlós (MH 54. Veszprém Radarezred) visszaemlékezésében felelevenítette az aradi tizenhármak dicsőséges helytállását. Kiemelte: mindannyian pontosan tudták, hogy életüket áldozzák fel a hazáért. Mint mondta, a forradalom leverését követően sem könyörögtek életükért; igazuk biztos tudatában mentek bíráik és hóhéraik elé.

Szécsi Ferenc plébános, kisegítő katolikus tábori lelkész úgy fogalmazott: csak Isten kegyelme tudta hőssé tenni az aradi tizenhármakat. Hozzátette: ha követjük példájukat, akkor a nemzetért minden áldozatot meg tudunk hozni.

1596021041

Az imádságok sorát záró Szabó György alezredes, református tábori lelkész feltette azt a kérdést, hogy vajon a pákozdi csata előtt a sorsdöntő haditanácsot Sukorón miért Isten házában tartották? Talán azért, adott választ saját magának, mert az újjászerveződött honvédsereg vezetői tudták: egyedül nem lettek volna képesek meghozni ezt a döntést. Sokan közülük, mondta a tábori lelkész, nem is voltak magyarok, mégis büszkén vállalták ezt a szent ügyet. Zárszóként Szabó György figyelmeztetett arra: az aradi vértanúk emlékezete is csak addig él, amíg azt folyamatosan életben tartjuk.

Fotó: a szerző felvételei