Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tudományos konferencia az első világháborúról

Szöveg: Takács Vivien |  2014. október 8. 11:39

Az első világháborúról tartottak tudományos konferenciát a KatonaSulis diákok részére október 7-én, kedden, Budapesten, a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központ színháztermében.

Az immár második alkalommal megrendezett konferencia célja az volt, hogy ráirányítsa a tanulók figyelmét az első világháború katonai teljesítményeire és a magyar katonák helytállására.

Dr. Töll László ezredes, a HM Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály vezetője megnyitójában mint történész szólt a diákokhoz. Elmondta: a Nagy Háború a civil lakosságot kevésbé érintette, mint a második világégés, amely „átsöpört az országunkon, és meggyötörte a civil embereket is."

1595980262

Töll ezredes hangsúlyozta: a Nagy Háborúban a magyar ezredek számítottak a legmegbízhatóbbnak és ott vetették be őket, ahol a legnagyobb szükség volt rájuk. „Teljesen elfelejtette a nemzettudat, hogy mi katonák fizettük meg az első világháborút a legjobban. Éppen ezért kötelességünk emlékezni a hősi halált halt katonákra" – fogalmazott a főosztályvezető.

Ezt követően Rózsafi János, a Nagy Háború Blog kutatója „Élet a lövészárokban – magyar katonai emlékek kutatása a Doberdóban" címmel tartott előadást. Egyebek mellett elmondta: az olasz aknavető lövedékeket – amelyek óriási veszteséget okoztak a Doberdó magyar védői között – vinnyogó hangjuk miatt macskának nevezte a bakanyelv. 

1595980263

Bálint Ferenc, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatárása korhű egyenruhában és teljes hadifelszerelésben az Osztrák-Magyar Monarchia haderejében rendszeresített fegyverzetről, valamint a katonák felszerelésének érdekességeiről beszélt,

Ezután az Egressy Gábor Két Tanítási Nyelvű Műszaki Szakközépiskola diákjai tartottak előadást a 32. Honvédgyalogezred történetéről és háborús tevékenységéről.

1595980263

A szünetben az érdeklődők hagyományőrzők segítségével megtekinthették és kézbe vehették az első világháborús katonák fegyverzetét, valamint felszerelését, majd eddig még nem látott, helyreállított és utólag kiszínezett archív világháborús filmfelvételeket is megnézhettek a diákok.

Fotó: Rácz Tünde