Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Újrajátszott dicsőséges csata

Szöveg: honvedelem.hu |  2011. április 2. 17:55

A Magyar Hagyományőr Világszövetség idén immár huszonharmadik alkalommal rendezi meg Közép-Európa legnagyobb katonai hagyományőrző rendezvénysorozatát, a Tavaszi Emlékhadjáratot. Az április elsején kezdődött emlékhadjárat első két fontosabb állomáshelye a Heves megyei Hatvan és Boldog volt, ahol a hagyományőrzők újrajátszották az 1849-es dicsőséges csatát.

A temetőben található 1849-es sírok megkoszorúzásával kezdődött április 2-án, szombaton délelőtt a 23. Tavaszi Emlékhadjárat hatvani programja. Az ünnepség után a katonai hagyományőrzők átvonultak Boldog községbe, amelynek határában – mint minden esztendőben – idén is újrajátszották az 1849. április 2-án lezajlott csatát.

Mint ismert, 162 esztendővel ezelőtt Hatvannál ütköztek meg egymással a császári és a magyar csapatok, s ez a csata számít a tavaszi hadjárat kezdetének. A császári csapatok főparancsnoka, Windisch-Grätz herceg még március 31-én utasította a Gödöllő környékén állomásozó csapatok vezetőjét, Schlik tábornokot, hogy nyomuljon előre Hatvanig, s tudjon meg valamit a közeledő magyarokról. A parancsot teljesítve Schlik április 1-jén találkozott a magyarok előőrseivel. A hetedik magyar hadtest három hadosztályából kettő állomásozott a térségben, akiket az osztrákok Gyöngyösig űztek.

Ezután Schlik úgy döntött, hogy április 2-án nagyarányú erőszakos felderítésbe kezd. Ebből a felderítésből bontakozott ki a csata, amely  a magyarok győzelmével végződött.

(A Tavaszi Emlékhadjárat boldogi eseményeiről készített képeinket galériánkra kattintva tekinthetik meg!)

Fotó: Tóth László