Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Vay Ádámra emlékeztek

Szöveg: Galambos Sándor |  2012. május 13. 12:06

Névadójuk emléke előtt tisztelegtek a hajdúhadházi Vay Ádám Kiképzőbázis katonái. Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár bázisa 2005 májusában vette fel II. Rákóczi Ferenc fejedelem udvari marsalljának a nevét, miután az előző évben bezárt nyíregyházi Vay Ádám laktanyából a 2. lövészzászlóalj Hajdúhadházra diszlokált. A hétvégi ünnepségen a legendás katona születésének 355. évfordulójára emlékeztek.

1595935557
Ünnepélyes állománygyűlésen, névadójuk szobra előtt emlékeztek május 11-én Vay Ádámra a hajdúhadházi kiképzőbázis katonái. Az ünnepségen dr. Bene János történész, muzeológus, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei múzeumok igazgatója méltatta a szabadságharc legendás katonájának tehetségét, hűségét, politikusi rátermettségét.

Felidézte, hogy udvari marsallként Vay Ádám irányította az udvar mindennapi életét, ő gondoskodott arról, hogy mindenki megtartsa azt a rendet, melyet a fejedelem méltósága megkívánt. Ehhez rendelkezett a megfelelő erővel is: ő volt a közvetlen parancsnoka a fejedelem testőrségének és udvari ezredeinek.

A szabadságharc nyolc éve alatt Rákóczi sorra halmozta el a tisztségekkel: a jászok és kunok főkapitányi méltóságát, Munkács és Huszt várának főkapitányságát, az Udvari Tanács elnöki tisztét bízta rá. Míg a hadseregben Bercsényi Miklós főgenerális, az ország igazgatásában Vay Ádám volt a második ember a fejedelem után.

1595935557
A szabadságharc bukása után 1711-ben feleségével és gyermekeivel elhagyta Magyarországot. Bujdosásának utolsó állomása Dancka, a jelenlegi Gdansk volt, ahol Rákóczi távozását követően ő lett a bujdosók vezetője. Az emigráció elején nyomorban élt, csak Mányoki Ádám, a festőművész támogatta, később viszont XIV. Lajos életjáradékot biztosított a részére. 1719. január 31-én hunyt el, lánya, Julianna mellé temették a gdanski Szent Erzsébet-templomban. Hamvait 1906-ban szállították Magyarországra, s nagy pompával temették hazai földbe Vaján, a református templom előtti kertben.

A megemlékezést követően Jászai Menyhért, Nyíregyháza alpolgármestere, Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnöke, Kiss Sándor Mátyás, a hajdúhadházi önkormányzat tanácsnoka, Antal Ferenc, a város képviselő-testületének tagja, dr. Bene János múzeumigazgató, Tóth Sándor nyugállományú ezredes, a Nyíri Honvéd Egyesület elnöke, Kovács József nyugállományú alezredes, a Szabolcsi Honvéd Műszaki Hagyományőrző Bajtársi Egyesület elnöke és dr. Böröndi Gábor dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka helyezett el koszorút Vay Ádám mellszobránál.

Fotó: A szerző felvételei

További képekért kattintson galériánkra!