Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Zimankós merülés

Szöveg: Szabó Béla |  2012. január 27. 7:21

A búvárkodás – legalábbis a katonai búvárok számára − nem csupán nyári sport, s nemcsak szórakozás, hanem kemény munka is: egy héten keresztül a Holt–Tisza jeges vizében gyakoroltak az MH 25/88 Könnyű Vegyes Zászlóalj, valamint az 5/24 Bornemissza Gergely Felderítő-zászlóalj búvárai.

A kéthetes kiképzés első felében a medencében (szakszóval élve védett vízben, ellenőrzött körülmények között) gyakorolták a kutató-mentő, valamint szerelési feladataikat a katonák – tájékoztatta a honvedelem.hu-t Smirer Tamás őrmester, merülésvezető. Az első osztályú oktató- és mentőbúvár – miközben szemét mindvégig az éppen a vízbe merülő katonákon tartotta – elmondta, hogy a kutató-mentő feladatok sorában eltűnt személyek és tárgyak felkutatását gyakorolják, „munkabúvárként" pedig a víz alatti szerelést. Az előbbi feladat főleg a tájékozódási képességet teszi próbára, az utóbbi pedig fejleszti a búvárok motorikus képességeit. Szerencsére a hét első felében még be volt fagyva a holtág, így jég alá merülést (az úgynevezett zárt téri merülést) is végrehajthattak.

Látogatásunkkor éppen egy bajba jutott búvár mentésén fáradoztak: a beállított helyzet szerint a kutatást végző búvár nem adott életjelet a hozzá erősített kötélen, ezért azonnal indították a mentőbúvárt. (A búvár és az őt biztosító katona a búvárra erősített kötél segítségével kommunikál egymással, s ha egy jelzésre nem érkezik válasz, azonnal megkezdik a mentést.)

A mentőbúvár és az őt irányító merülésvezető viszont már a BT–2005 típusú búvártelefonon, közvetlenül is beszélhet egymással – tapasztaljuk, miközben a mentőbúvár folyamatosan jelent a víz alól. Miután megtalálták, majd a partra juttatták a bajba jutott, „eszméletlen" társukat, az egészségügyi szolgálat tagjai azonnal megkezdték újraélesztését, majd miután stabilizálták állapotát, kórházba szállították.
Lévén, hogy a gyakorlás során mínusz egy fok, valamint tíz centiméteres hó volt a parton, s a víz hőmérsékletét is csak  egyfokosra becsülték a katonák, kézenfekvő volt a kérdés: hogy bírják ki a víz alatt ezt a hideget?

Felszerelésük – a BARE és SCUBAPRO típusú „száraz" búvárruhák – lehetővé teszi számukra a hosszabb víz alatt tartózkodást is – mondja Smirer őrmester. A búvárruhák alá melegen fel lehet öltözni, az úgynevezett full-face maszk pedig a kommunikáció biztosítása mellett megóvja a búvár arcát is a jeges víztől.

Fotó: Dévényi Veronika

További képekért kattintson galériánkra!