Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Afganisztán örök élmény marad

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2016. november 1. 16:36

Még mindig nagyon rossz a biztonsági helyzet Afganisztánban, ahol a NATO-erőknek sem sikerült felszámolniuk a tálib mozgalmat – mondta Andóczi-Balogh András Ádám százados, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója október 27-én, csütörtökön a Honvéd Kulturális Központban tartott előadásán.

1596022510

A százados, aki háromszor, 2010-ben, 2014-ben és 2015-ben teljesített szolgálatot Afganisztánban, elmondta: kiképzőként kezdte, majd törzstisztként folytatta Baghlan tartományban. Nem unatkozott már az első kiküldetés alatt sem, hiszen egy hónappal a megérkezése után támadás érte őket: körülbelül hatvanan ütöttek rajta a katonai konvojukon, de végül sikerült veszteség nélkül kikeveredni a veszélyes helyzetből. Ezután több támadás is történt annak ellenére, hogy a tálibok csak kevesen voltak a nyugati és a helyi katonák létszámához képest. Ugyanakkor jól álcázták magukat (általában civil ruhában közelítették meg a célpontjaikat) és rendkívül kegyetlenek is voltak.

A jelenleg 194 ezer főt számláló afgán hadsereggel kapcsolatban elmondta: a katonák motiváltak, viszont rendkívül képzetlenek, ezért nehéz volt a velük való munka.
A misszió 2014 végére átalakult, hiszen ekkor szűnt meg a NATO ISAF (vagyis az afganisztáni) missziója, és lassan elkezdték kivonni a csapatokat, a kiképzők viszont maradtak. Ezt, vagyis a második missziót nevezte a legnehezebbnek, mert rendkívüli teljesítményt vártak el tőlük. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a közép-ázsiai országban végzett munka örök élmény marad számára.

1596022511

Egy idő után felderítőként alkalmazták az afgán rendőrség mellett; tapasztalatai szerint a korrupció a hadsereg mellett ezt a szervezetet is áthatja. Például a gyakran irreális lőszerigények arról árulkodtak, hogy azokat a katonák nem ellőtték, inkább eladták.

Kérdésre elmondta azt is, hogy egyelőre nagyon bizonytalan a helyzet Afganisztánban, hiszen az állam kiadásainak túlnyomó részét külföldi országok – köztük Magyarország is – finanszírozza, ezért nehéz megmondani, hogy miként végződik a történet, aminek már része a hosszabb ideje jelen lévő Iszlám Állam is.

1596022511

Fotó: Rácz Tünde