Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Alapjaiban kell átgondolni mindent

Szöveg: Révész Béla |  2015. október 31. 9:09

Élettérháborúk, globális migrációs kihívások, terrorizmus – ezek voltak a főbb témái annak az előadásnak, amelyet dr. Isaszegi János nyugállományú. vezérőrnagy tartott új könyve megjelenése és dedikálása alkalmából október 29-én, csütörtökön, Budapesten, a Stefánia Palotában.

1596003315

A rendhagyó könyvbemutató a Zrínyi Kiadó megbízott vezetőjének „A 21. század élettérháborúi a földért, a vízért, az élelemért, a …létezésért! – Válságövezetek konfliktusai és háborúi" című kötetének megjelenéséhez kapcsolódott. A szerző a hagyományos, moderátori közreműködéssel egybekötött beszélgetés helyett inkább az előadást választotta, amelyben a könyv esszenciáját osztotta meg a hallgatósággal.

A kötetben Isaszegi tábornok történelmi ívet húz az ókori élettérháborúktól kezdve napjaink migrációs problémaköréig. Ahogyan előadása kiindulópontjaként megfogalmazta: a történelemben sokkal mélyebb összefüggések vannak, mintsem hogy egy adott eseményt egyetlen dátumhoz tudjunk kötni. Példaként az első világháborút említette, melynek bár volt közvetlen kiváltó oka, valódi gyökereihez azonban bő száz esztendővel korábbra kell visszanyúlnunk.

1596003315

„Ha pedig az elkövetkezendő évtizedek és háborúk eseményeit és okait kutatjuk, azoknak eredete éppen a Nagy Háborúra vezethetők vissza" – hangsúlyozta a tábornok, aki szerint napjaink konfliktusa egyenes következménye a néha több évszázaddal ezelőtt zajlott konfliktusoknak vagy politikai játszmáknak.

Isaszegi tábornok könyvében és előadásában is földrajzi területenként vette sorra a világban zajlott és napjainkban is zajló élettérkonfliktusokat, amelyek egészen a migrációs hullámokig és a terrormigrációig vezettek. A Balkánon, a Közel-Keleten, a Közép-Ázsiában és az afrikai országokban tomboló káosz, az etnikai és vallási villongások, a terrorszervezetek erősödése egyenes következményei lettek a globálisan irányított, akár anyagi, akár eszmei megfontolásból kezelt tömeges népvándorlásnak.

1596003315

A szerző külön hangsúlyozta Abu Muszab al-Zarkávinak, az iraki al-Kaida egykori fejének 7 lépcsős tervét a nyugati világ meghódítására. A terv 1996-ban készült, 2005-ben látott napvilágot, s gyakorlatilag a 2020-as évekig meghatározza az iszlám erőszakos kiterjesztését a keresztény világra is. A terv egyes részei, mint a nyugati hatalmak háborúba kényszerítése, polgárháború kirobbantása Szíriában, vagy Európa menekültekkel való elárasztása jól szervezett irányítással, már megvalósult.
Hozzátette: a 2002-től elszaporodó terrortámadások (madridi merénylet, a Boston Maraton, a beszláni túszdráma vagy a párizsi támadás ez év elején) mellett napjainkra a migránsok egyre növekvő hulláma jelenti a legnagyobb biztonsági kockázatot.

„Ne legyenek illúzióink, a népvándorlás nem csak az adott országok biztonsági összeomlásának az eredménye. Lesz még súlyosabb probléma is, ami főleg a klímaváltozásnak köszönhető. Az elsivatagosodás és a vízkészlet fogyása miatt a közeli jövőben Afrikából is óriási tömegek fognak megindulni – s mivel másfelé nem tudnak menni, Európa felé fogják venni az irányt" – mondta Isaszegi János vezérőrnagy.

1596003315

A jövő nem tűnik túl fényesnek a tábornok szerint. S hogy mi lehet a megoldás? Isaszegi János szerint mind a nemzetközi, mind a nemzeti, s a regionális testületeknek alapjaiban kell átgondolni a konfliktusok és válságok kezelésének eddig megszokott gyakorlatát, megújítani a válságmegelőzés komplex rendszerét, így a nemzetközi felelősség és jog gyakorlatát is.

A „A 21. század élettérháborúi a földért, a vízért, az élelemért, a …létezésért! – Válságövezetek konfliktusai és háborúi" című kötet a Gondolat Kiadó gondozásában jelent meg.

1596003315

Fotó: Dévényi Veronika