Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Minden erőt bevetnek a merénylők előkerítésére

Szöveg: honvedelem.hu / biztonsagpolitika.hu |  2013. június 4. 18:26

Az FBI együttműködésre törekszik a líbiai fegyveres erőkkel annak érdekében, hogy megtalálják azt az öt embert, akiket a Bengáziban történt halálos konzulátus elleni támadással vádolnak. A személyeket ezen a héten azonosította az amerikai Szövetségi nyomozóiroda nyolc hónappal az incidens után, amely négy amerikai életét követelte.

Az FBI a hónap folyamán kibocsátotta a gyanúsítottak fotóit, amelyeket a biztonsági kamerák rögzítettek a támadás alkalmával 2012. szeptember 11-én. Az áldozatok között volt Christopher Stevens, amerikai nagykövet, aki füstmérgezésben hunyt el.
Az USA hivatalosan nem kérte meg a líbiai kormányt, hogy tartóztassák le a személyeket, de információk szerint az amerikai tisztviselők együttműködésre kérik a fegyveres csoportokat. Eddig ezek a csoportok nem kötelezték el magukat. Az Egyesült Államok tisztában van vele, hogy a líbiai kormány gyenge, valamint a biztonsági struktúrák magán-brigádokra támaszkodnak. Egyelőre nem világos, hogy az USA kormánya mit tehet, ha nem von be helyi erőket a vizsgálatokba. „Bizonyítékot kell adniuk nekünk. Akkor el tudjuk fogni őket," nyilatkozta Adel Belgaid, a Líbiai Pajzs Brigád parancsnoka. „ De mi végre fogjuk hajtani a saját vizsgálatainkat is és bíróság elé állítjuk őket. Ha az USA szárazföldi csapatokat fog bevetni, hogy elkapja őket, az sértené a szuverenitást és ezzel szembe fognak nézni."

David Mack, korábbi amerikai nagykövet szerint Líbia szembenéz a kavarodással, amelyben különféle csoportok versengenek a hatalomért. „ A kormánytagok komoly kényszerrel néznek szembe a rend fenntartása érdekében," mondta. „Segíteni szeretnénk, de nekünk ragaszkodnunk kell ahhoz, hogy ennek a bűnnek az elkövetői bíróság elé kerüljenek." Mack szerint korai arról beszélni, hogy az USA egyoldalúan bevonul Líbiába. Szerinte most az a legfontosabb, hogy Líbiának újra meg kell erősítenie a biztonságát, rajtuk áll, hogy az igazságügyi rendszer képes-e kezelni a gyanúsítottakat. Az Egyesült Államoknak már nincs hivatalosan jelen Bengáziban, azonban nemrég Stevens utódának, Deborah Jonesnak megtartották a meghallgatását a Szenátus Külügyi Bizottságában. A kinevezést még jóvá kell hagynia a teljes Szenátusnak.