Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Dél-Korea és Indonézia közösen fejleszti a KF-X-et

Szöveg: honvedelem.hu / jetfly.hu |  2015. december 2. 21:58

November 22-én Dél-Korea és Indonézia megállapodást írt alá a KF-X (Korean Fighter Xperiment) lopakodó tulajdonságokkal rendelkező vadászrepülőgép közös fejlesztéséről.

http://www.jetfly.hu/rovatok/repules/katonai/tipusok/del-korea-es-indonezia-kozosen-fejleszti-a-kf-x-et/
1596004898

A koreai KAI (Korea Aerospace Industries) vállalat az információk szerint két megállapodást is kötött, egyrészt az indonéz kormánnyal – ez a kontraktus biztosítja a fejlesztésekhez szükséges költségeket – illetve a PT Dirgantara Indonesia vállalattal is, mely a gyártásban vesz részt.

A megállapodás érintette a felek programban való részvételének arányait is, így Indonézia 20 százalékban, azaz 1,5 milliárd dollárral száll be – a KF-X program, a becslések szerint  összességében közel 8 milliárd dollárt tesz ki. A most született megállapodásnak köszönhetően Indonézia is részt vehet a repülőgép fejlesztésében, egyes alkatrészek legyártásában, illetve megkapja a gyártási technológiákat is. A délkelet-ázsiai ország 50 darab ilyen repülőgépet kíván beszerezni. A jelenlegi terveik szerint 2025-ig hadrendbe állítják az együléses, lopakodó képességekkel felruházott, aktív fázisvezérelt radarral rendelkező típusukat.

A megállapodásnak köszönhetően vélhetően felgyorsul majd a KF-X fejlesztési programja. A programot ez év áprilisában az Egyesült Államok is jelentősen lassította, ugyanis megtagadta négy kiemelt fontosságú technológia átadását Dél-Koreának, melyeket elvileg megkaptak volna az F-35-ösök vásárlásával. A DAPA (Defense Aqusition Program Administration – védelmi beszerzésekért felelős iroda) kijelentése szerint így kénytelenek más úton, vagy Európától beszerezni, vagy más országokkal karöltve, esetleg egyénileg kifejleszteni a rendszereket.

Dél-Korea összesen 120 ilyen repülőgépet kíván beszerezni, melyek a már kiöregedő F-4E Phantomokat és az F-5E Tiger II-eseket váltanák le. A KAI összesen 700 ilyen repülőgép legyártását tervezi, továbbá hozzátette, hogy az exportra kínált gépek bevételéből 20 százalékban Indonézia is részesül majd.

1596004898
Címkékhaditechnika