Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Közös európai felderítő-repülőgép?

Szöveg: Trautmann Balázs (washingtoni tudósító) |  2015. március 15. 17:41

Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter bejelentése szerint közös, francia−német−olasz program indul egy távolról irányított felderítő-repülőgép fejlesztése érdekében. A részt vevő országok várhatóan júniusban, a párizsi légikiállításon írják alá az előzetes tervek elkészítéséhez szükséges, néhány tucat millió euró értékű szerződést.

A közös fejlesztésű gép egy közepes magasságban repülő, nagy hatótávolsággal rendelkező (MALE), fegyverzet nélküli, távolról irányított felderítő-repülőgép lesz. A munkában az Airbus Defence and Space, a Dassault Aviation és az Alenia Aermacchi szakemberei vesznek majd részt. Ha minden az előzetes tervek szerint alakul, 2025-re állhat hadrendbe a közös európai felderítőgép.

1595989563

A három vállalat már régóta ösztökéli a kormányokat a program elindítására, mi több, 2013 májusában egy közös kiáltványban kérték a kormányok támogatását egy európai fejlesztésű felderítőgép programjának elindításához. Ezt kifejezetten egy „pooling and sharing", azaz közös vásárlású, fenntartású és üzemeltetésű, összeurópai repülőgépként képzelik el a cégek vezetői, alkalmazkodva a védelmi kiadások folyamatos csökkenéséhez.

A fejlesztés és az értékesítés kemény harcnak ígérkezik, hiszen a piacvezető amerikai General Atomics Predator és Reaper gépek Olaszországban és Nagy-Britanniában is hadrendbe álltak, míg Spanyolország hamarosan dönthet az amerikai gép megvásárlásáról. Ráadásul a Predatorokkal és továbbfejlesztett változataikkal rengeteg hadszíntéri tapasztalat is összegyűlt már, s jelentős részük alkalmas irányított fegyverzet hordozására is. A három cég azonban a Reapereket − ha már európai beszerzésüket képtelen is volt megakadályozni − csak átmeneti megoldásnak tartja, s a végleges megoldást a saját fejlesztésű típus hadrendbe állításában látja.

Címkékhaditechnika