Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

09.01. – 09.02.

Szöveg: Révész Béla |  2017. szeptember 1. 9:18

Egy műtámadással vette kezdetét a világtörténelem legpusztítóbb háborúja 1939. szeptember 1-jén, és egy aláírással fejeződött be a Missouri csatahajón 1945. szeptember 2-án. A két dátum között eltelt hat esztendő az emberiség eddigi legsötétebb fejezete volt.

1596038147

09.01.

Az első világháborúnak véget vető békeszerződéseket sok mindennek lehetett nevezni, csak békésnek és véglegesen lezárónak nem. Találó volt az akkor született híres mondat: „Ez nem béke, csak fegyverszünet húsz évre."  A vesztes országok – közöttük hazánk is – minden logikát nélkülöző szétdarabolása, a nemzeti hadseregek létszámának limitálása, a hatalmas háborús kártérítések kivetése érthetőnek tűntek ugyan, ám két dolgot szinte borítékoltak: az egyik, hogy ezekben az országokban a revizionista irányzatok fognak dominálni, a másik, hogy elkerülhetetlen lesz egy újabb, még kegyetlenebb háború. Mindkettő megtörtént.

Németországban 1933-ban Adolf Hitler került hatalomra. A kezdetektől világossá tette, hogy az első világégés békeszerződéseit még a semminél is kevesebbre tartja. Fittyet hányva a korlátozó rendelkezéseknek, óriási fegyverkezési programot hirdetett meg, revizionista politikája pedig olyan sikeres volt, amin talán még ő maga is meglepődött. Az egykori győztes hatalmak ugyanis pusztán suttogva csóválták fejüket, amikor a Saar-vidék (népszavazás útján) visszaolvadt Németországba 1935-ben, amikor egy esztendővel később a Ruhr-vidék demilitarizált zónájában a Wehrmacht lett az úr, nem beszélve Csehszlovákia feldarabolásáról, amelyben – a várható háború elkerülése miatt – a szövetséges hatalmak is segédkeztek, majd Ausztria bekebelezéséről, az Anschlussról.

1596038148

Hitler azonban nem állt le. A német élettér (Lebensraum) szélesítése érdekében Lengyelországot szemelte ki a következő célpontnak. A szovjet−német egyezmény (Molotov-Ribbentrop-paktum) titkos záradékában már Lengyelország feldarabolását is írásba fektették, így a náci diktátornak nem kellett aggódnia a keleti birodalom miatt. Miután a nyugati hatalmakat semmibe nem nézte, és válaszlépéseiket is (legalábbis rövid távon) előre látta, minden készen állt arra, hogy lerohanja Lengyelországot. Már csak egy ok kellett, hogy a történelem legnagyobb háborúja elkezdődjön.

A náci vezetés meghökkentő tervet eszelt ki. A lengyel szabadcsapatok egyenruhájába öltöztetett németekkel 1939. augusztus 31-én megtámadta a Németországhoz tartozó Gleiwitz rádiótornyát. (Előző nap letartóztatta a német aktivistát, Francisek Honiokot, akit szintén lengyel ruhába öltöztettek, majd kivégeztek. A holttestet a helyszínen hagyták, bizonyítékul a lengyel agresszióra.) Az akciót a német titkosszolgálat embere, Alfred Naujocks vezette. Csapatával behatolt az épületbe, az ottani személyzetet a pincébe zárta, majd négy percen keresztül egy lengyel nyelvű közleményt olvastatott be, amely így szólt: „Figyelem! Figyelem! Itt Gliwice beszél. Az adó lengyel kézben van. Elérkezett a szabadság órája. Sokáig éljen Lengyelország!" Miután végeztek, amilyen gyorsan jöttek, olyan gyorsan el is tűntek.

1596038148

Másnap, szeptember elsején a német lapok és rádiók őrjöngve követeltek példás bosszút „az agresszor Lengyelország" ellen. A hadvezetés nem is habozott. A gondosan előkészített tervek szerint e napon Németország lerohanta Lengyelországot, s ezzel kirobbantotta azt a világméretűvé szélesedő konfliktust, amelyhez hasonlót borzalmaiban és az áldozatok számát tekintve sem előtte, sem azóta nem ismer a történelem.

1596038148

09.02.

Hat esztendővel később, amikor Hitler már hónapok óta halott volt, az európai hadszíntéren pedig végleg elhallgattak a fegyverek, Japán még mindig háborúban állt a szövetségesekkel. Bár az alapvetően amerikaiakból álló hadsereg – gyakran óriási emberáldozatok árán – megállíthatatlanul foglalta el a japánok által megszállt szigeteket, és helyrehozhatatlan károkat okozott a császári flottának, Japán nem volt hajlandó kapitulálni. A háború akár még több hónapig elhúzódhatott volna, ekkor azonban Truman elnök megadta az engedélyt egy új, hatásaiban még nem is ismert, minden addiginál pusztítóbb fegyver, az atombomba bevetésére. 

1596038148

1945. augusztus 6-án Hirosimára, három nappal később pedig Nagaszakira dobtak le atombombát, amely egy csapásra véget vetett a háborúnak, egyben új korszakot nyitott a fegyverkezés történelmében. Maga az elnök sem tudta, mit szabadít a világra, ám meg volt győződve róla, hogy nem kell több amerikai életet feláldozni a békéért, ha kiadja az utasítást. Igaza lett, bár hogy milyen áron, az még a legdurvább számokkal dolgozó elemzőket is meglepte.

1596038149

Két városuk megsemmisülése és több százezer ember halála után Japán végre elfogadta azt a tényt, amely ellen minden erejével harcolt: a háborút elvesztette. Maga a császár, Hirohito adott utasítást a feltétel nélküli megadásra, amelyet augusztus 14-én olvastak be a rádióban. A békekötéssel azonban így is várni kellett két hetet, ugyanis a szövetségesek részéről a dokumentumot aláíró McArthur tábornoknak a helyszínre kellett érnie. Végül szeptember 2-án jött el a második világháború végét jelentő pillanat. A feltétel nélküli kapituláció szignózására a Missouri csatahajó fedélzetén került sor. Japán részről Mamoru Sigemicu külügyminiszter és Joshijiro Umezu tábornok, míg a szövetséges erők nevében Douglas MacArthur tábornok ellenjegyezte az okmányt reggel 9 óra 4 perckor. Hivatalosan pontosan ekkor ért véget a második világháború.

1596038149