Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Békevágy szállta meg Európát”

Szöveg: honvedelem.hu |  2016. június 6. 17:13

Sorozatunkban a száz évvel ezelőtt megjelent magyar napilapokból, a Nagy Háborúval kapcsolatos írásokból szemlézünk.

A június 1-jén megjelent Népszava címlapján a békevágyról olvashatunk: „Békevágyódás szállta meg Európa népeit. És kormányok is vannak már, amelyek nyiltan hirdetik békülő szándékukat: a Németbirodalom kancellárja ujra és ujra kijelentette, hogy, kész a béketárgyalásra: az pedig egészen bizonyos, hogy a hivatalos Ausztria-Magyarország szivesen véget vetne már a vérontásnak. Az angol kormány se dobálódzik immár Németország megsemmisitésével és ha ugy tesz is, mintha még ki tudja, meddig akarna verekedni: valójában közel van annak a belátásához, hogy rossz üzlet a háboru, ezt a rossz üzletet tehát minél hamarább likvidálni kell. Csak a francia föuszitók folytatják még a gyalázatos heccet és az olasz háboru csinálók erőlködnek még, hogy ameddig lehet, az ö politikájuk maradjon fölül. Valójában azonban — ugy érezzük — a háboru haldoklik. Mikor fog kimulni? Ez a kérdés remegteti meg a lelkeket, erre várják a választ elakadó szívveréssel százmilliók. (…)"

1596014728

A napilap beszámol az angol és német flotta harcairól is. A cikkben olvasható, hogy az angolok kilenc nagy csatahajót vesztettek el. „A világháboru nagy eseményei között is izgalmas szenzációt jelent a késő éjszakai órákban Berlinből a német tengerészet vezetősége. A nagy, félelmes tengeri ütközet az angol és a német flotta között, aminek az eshetőségét várta az egész világ, megtörtént. Szörnyü pusztulás a nyomában: az angoloknak kilenc nagy csatahajójuk semmisült meg a tengeri csatában, igen sok torpedórombolójuk és egy tengeralattjárójuk is odaveszett és a mérhetetlen tekintélyi, és anyagi káron kivül mennyi, mennyi ember pusztulhatott el a vad ütközetben … A jelentés szerint a németeket sokkal kisebb kár érte és a hadjárat az ő fölényükkel végződött. (…)" Pár nappal későbbi lapszámból kiderül, hogy hat angol csatahajó majdnem minden embere életét vesztette.

A Pesti Hírlapban olvashatjuk Höfer altábornagy, a vezérkarfőnök helyettesének beszámolóját az olasz harctérről: „az olaszok a Posina-völgyétől délre fekvő fő hegyháton és a Monte Cengio-Asiago harcvonalunkkal szemben nagy haderővel szivós ellenállást fejtenek ki, ezen a területen heves harcok kezdtek kifejlődni. Csapataink egyre közelebb nyomulnak az ellenség állásaihoz. A Monte Cengiotól keletre jelentékeny tért nyertünk. Cesuna község már harcvonalunkban fekszik. Ahol az ellenség ellentámadást kisérelt meg, mindenütt visszavertük. A tegnapi nap folyamán (június 3.) 5600 olaszt, közte 78 tisztet fogtunk el, három löveget, 11 gépfegyvert, valamint 126 lovat zsákmányoltunk."

(A sajtószemlét az Országos Széchényi Könyvtárban megtalálható korabeli napilapok átolvasásával Takács Vivien készítette.)