Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Feltartózhatatlan előnyomulás Bresztlitovszk felé

Szöveg: honvedelem.hu |  2015. augusztus 18. 6:07

Sorozatunkban a száz évvel ezelőtt megjelent magyar napilapokból, a Nagy Háborúval kapcsolatos írásokból szemlézünk.

„Semleges lapjelentések szerint az oroszok teljes gőzzel folytatják Bresztlitovszk kiürítését. A német nagy főhadiszállás mai jelentése pedig határozottan igazolja ezt a nagy sietséget. Lipót bajor herceg hadseregének balszárnya Sokolovtól északkeletre a Bughoz közeledik, jobb szárny pedig már elérte a Lasice – Miendzyrzec vonalát" – számolt be a Pesti Hírlap. „Nyolc nap alatt Varsótól a Sokolov és Bug közötti területig nyomult előre Lipót herceg balszárnya: ez éppen száz kilométert jelent. Ha pedig azt nézzük, hogy a herceg frontjának jobb szárnya mennyire jutott, akkor a távolság Varsótól már 120 kilométernél is, Ivangorodtól pedig 80 kilométernél is többet mutat. Lipót herceg jobb szárnya Bresztlitovszktól tegnap már csak 60 és néhány kilométerre állott. E jobb szárnnyal szemben az oroszok szívós ellenállást kíséreltek meg, hogy megállítsák Kövess hadseregének üldözését, de mindenütt visszavertük őket. A Lipót herceg frontját folytató Mackensen hadseregekkel szemben az oroszoknak tegnap már nem volt annyi erejük, hogy szembeforduljanak az üldözőkkel. Ezt maga a hivatalos német jelentés közli. Mackensen seregei átlépték a radzin – davidy – vlodavai országutat, a centrum már Visznice vidékéig vonult előre. Elég, ha térképünkre utalunk, amely világosan mutatja Mackensen frontjának ezt a feltartózhatatlan közeledését Bresztlitovszk felé. Ha Visznice vidékét, vagyis Mackensen hadseregének centrumát Bresztlitovszktól lemérjük, akkor azt látjuk,hogy innem már csak alig 50 kilométert kell megtenni a várig" – írta a napilap.

1595998846

„Mintha kártyavárak lennének a sok százmilliós költséggel, a haditechnika minden vívmányával fölszerelt orosz várak" – írta címlapján a Népszava. „Ivangorod és Varsó után néhány nap alatt elesett Lomza, az orosz Narev-vonal egyik legerősebb vára. Ha a hivatalos jelentés hírül hozza, hogy megkezdték valamely orosz vár ostromát, szinte biztosra lehet venni, hogy másnap már a vár elfoglalását jelentik. Nem hónapok és nem hetek, hanem csupán napok kellenek már egy-egy vár ostromához s az a jól kiépített várrendszer, amely mögött az oroszok oly biztosnak hitték magukat a háború előtt, ma minden oldalról át van törve. A várak nem képesek a németek győzelmes előrehaladását megakadályozni, csak meglassítani és az orosz hadvezetőség örül minden nyert időnek, hogy vert seregének minél nagyobb részét menthesse meg. A Bobr—Narev— Nyemen várvonalnak legdélibb része Novogeorgievsk, amelyet a német seregek már körülzártak, a legészakibb pedig Ivovno, amelynek ostromát ma bejelentették. Közbe esik Pultusk és Rozan, ahol legelőször törték át a várövet és Lomza, amelyet ma foglaltak el. Kovno is alig tarthatja magát tovább pár napnál, hiszen a németek Ponevies felé való előnyomulásukkal északról es északkeletről már megkerülték.

A Bug és a Visztula közötti nagy harcban a szövetségesek nagyon fontos taktikai előnyt nyertek. A Woyrseh-hadsereg, amelynek jobbszárnyát Kövess tábornok Ivangorodnál levő győztes csapatai képezték és a délről északra nyomuló Mackensen-hadsereg, amelynek balszárnyán József Ferdinánd főherceg csapatai állanak, a Visztula— Vieprz-közből teljesen kiszorítva az ellenséget, találkozott s így a két hadsereg között megvan az összeköttetés, ami a további hadi operációk gyorsaságára nagyon nagy befolyással bír. A két hadsereg együttes nyomásának az orosz hadsereg még kevésbé hír ellentállani, mint eddig. A Dnyeszter déli partján, Besszarábiánál, ahol oly hosszú idők óta csönd volt, szintén győztek a szövetséges csapatok. Szembeötlő, hogy 2800 főnyi legénység mellett itt csak 22 tisztet ejtettek fogságba, a Scholtz tábornok hadserege pedig 10.000 fogoly mellett csak 23 tisztet fogott el. Olyan nagy aránytalanság ez, amely az orosz hadsereg gyöngeségét még rikítóbb színben tünteti föl."


(A sajtószemlét az Országos Széchényi Könyvtárban megtalálható korabeli napilapok átolvasásával Kovács Dániel készítette.)