Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Napok óta kísért a különbéke témája

Szöveg: honvedelem.hu |  2015. november 17. 5:23

Sorozatunkban a száz évvel ezelőtt megjelent magyar napilapokból, a Nagy Háborúval kapcsolatos írásokból szemlézünk.

„Az európai sajtóban, s különösen ott, ahol szabadon lehet kritikát írni mindkét hatalmi csoport harctéri és diplomáciai műveleteiről, tehát a semleges országok sajtójában, napok óta kísért a különbéke témája" – írta a Pesti Hírlap. Az újság szerint „egy volt szerb miniszterelnök, akit a Pesti Hírlap tudósítója szólaltatott meg először Kragujevácban, arról beszél, hogy Szerbiában napról napra erősbödik a békeáramlat. Ez a nyilatkozat azóta bejárta a világsajtót, de a különbéke témája mégse annyira Szerbia körül forog, mint inkább Olaszország körül. Két okból is. Azért mert Cadorna napja határozottan leáldozóban van a harctéren és azért mert a diplomácia viszont még mindig nem meri becsukni az utolsó ajtót: nem mer Németországnak hadat üzenni s nem meri az 1914. -i szeptemberi egyezményt aláírni, amelyben Anglia oldalán harcoló felek kötelezték magukat arra, hogy nem kötnek különbékét. Ezt a londoni egyezményt tavaly szeptember 6- án Anglia, Franciaország és Oroszország írták alá."

„Elesett – bár hivatalos értesítés még nem hozta hírül – Prisztina is, Szerbia utolsó számottevő városa s ez is már hódított területen fekszik" – adta hírül a Népszava. „Macedónia már majdnem teljesen a bolgároké és Ószerbiának is csak egy töredéke a szerbeké vagy helyesebben Szerbiának csak egy részén tartózkodnak szerb seregek, de azért ezt sem mondhatják magukénak, mert a szerb sereg maradványai hátrálnak Albánia és Montenegró felé, sőt egy része bizonyára el is hagyta hazája földjét. Ez a visszavonulás Prisztina elfoglalásával megint nehezebb lett, mert a város egyik fontos csomópontja volt Albánia és Montenegró felé vezető utaknak, tehát a szerb hadsereg nagy része kerülővel juthat ki az országból ha egyáltalán kijuthat, s a főutak helyett – amelyek Szerbiában nem jók, de mégis tűrhetőek – mellékutakon kénytelenek hadműveleteiket végrehajtani, ami még kilátástalanabbá teszi az ellenállást, nehezebbé teszi a mozgást, az élelem és a lőszer pótlását" – tudósított a napilap.

1596004009

(A sajtószemlét az Országos Széchényi Könyvtárban megtalálható korabeli napilapok átolvasásával Kovács Dániel készítette.)