Veterán katona fedezett fel egy 1500 éves sírt
Szöveg: honvedelem.hu / mult-kor.hu | 2012. augusztus 9. 19:28Az 5. brit zászlóalj katonája az Operation Nightingale önkénteseként tárta fel egy angolszász harcos a Salisbury-síkságon 1500 éve eltemetett holttestét. A projekt fizikai és társadalmi terápiaként háborúban megsérült veteránokat alkalmaz régészeti ásatásokon és segíti őket új készségeik kifejlesztésében. A Barrow Clump-i régészeti helyszínen lévő ásatást a borzok károkozásai következtében kellett felgyorsítani.
A Stonehenge közelében található Barrow Clump-i régészeti helyszínen lévő ásatási terület a neolitikumtól a normann invázióig határolt időszakból rejt kincseket. Az angolszászok a középkorban temetőként használták a helyet. A közelben több sírt is felfedeztek már, William Hawley alezredes nevét érdemes megemlítenünk, aki elsők között tárt fel itt temetkezési lelőhelyeket a 19. század végén.
A helyszín a borzok ásatásainak következtében veszélybe került. Kiterjedt alagútrendszereik a sírhalmokon keresztül futnak, ami jelentős kárt okoz a csontokban és egyéb leletekben. 2003-ban a britek egy felmérést végeztek, mekkora pusztítást is lehet elkönyvelni a szorgos emlősök számlájára, illetve hogyan tudnák elejét venni a további károkozásnak.
Idén nyáron a hadsereg által finanszírozott Wessex Archaeology hároméves projektbe kezdett, amelynek célja a Barrow Clump-i helyszín feltárása lett. A csapat az első ásatási szezonban az angolszász temetkezések feltárását tűzte ki célul maga elé. Kendrick korai angolszász leletegyüttesének felfedezése váratlan örömként érte a csapatot, akárcsak a mellette talált bronzcsíkokkal díszített fából készült kupa. A holttest feje felett megtalált lándzsa az elhunyt katonai létére utalt.
Mindent egybevetve az Operation Nightingale csapata összesen 27 angolszász sírt fedezett fel ebben a szezonban. A harcosok, nők és gyermekek változatos sírleleteiben ékszereket, pajzsokat, használati tárgyakat és egyéb fegyvereket találtak. Mivel az ásatás elején 15 temetkezési hely megtalálása volt kitűzve, így régészeti szempontból a 27 sírt felfedező csapat munkája több mint sikeresnek mondható.
A projekt a rehabilitációs célokat is teljesítette. A katonák kamatoztatni tudták a hadseregben elsajátított képességeiket, mint például a földmérést, térképészetet, felügyeleti funkciókat és a sátrakban töltött éjszakákat, továbbá az igen hűvös életkörülményeket is jól bírták, köszönhetően katonai kiképzésüknek. Nyolc katona be is iratkozott a Leicesteri Egyetem régészeti szakára.