Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A BRICS-országok az erőszak alkalmazása ellen álltak ki

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2011. április 14. 15:55

A BRICS-országok ellenzik az erő alkalmazását a térségi zavargások kezelésére, s az ENSZ átfogó reformját sürgetik – szögezte le az öt ország vezetője a dél-kínai Szanja (Sanya) városban tartott csúcsértekezlete után április 14-én, csütörtökön kiadott közös közleményében. Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika vezetői mély aggodalmukat fejezték ki a Közel-Keleten és az észak-afrikai térségben tapasztalt zavargások miatt.

Az öt állam ugyanakkor reméli, hogy az érintett országokban megvalósul a béke és a stabilitás. A résztvevők egyetértettek abban az elvben, hogy az erő alkalmazását el kell kerülni – tartalmazta egyebek mellett a nyilvánosságra hozott dokumentum.
Az aláírók további együttműködést szorgalmaz Líbia ügyében az ENSZ Biztonsági Tanácsával és felszólította az érintett feleket vitáik békés úton, párbeszéddel történő rendezésére. Egyúttal kifejezték támogatásukat az Afrikai Unió kezdeményezésével kapcsolatban, s hangoztatták az ENSZ és a térségi szervezetek megfelelő szerepvállalásának szükségességét.
A BRICS-országok megerősítették, szükségét érzik az ENSZ – a Biztonsági Tanácsot is érintő – átfogó reformjának, azért hogy a világszervezet hatékonyabb legyen és kiterjedtebb képviseletet biztosítson a globális kihívások kezelése során.

1595917213
A csúcsértekezleten a vendéglátó ország képviseletében Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államfő elnökölt, társaságában ott volt Dilma Rousseff brazil elnök, Dmitrij Medvegyev orosz elnök, Manmohan Szingh indiai kormányfő és Dél-Afrika elnöke, Jacob Zuma.
Hu Csin-tao az értekezleten a nemzetközi monetáris és pénzügyi rendszer reformját sürgette, a feltörekvő piacok, a fejlődő országok képviseletének erősítése mellett állt ki.
„Méltányos, igazságos és jól szervezett nemzetközi monetáris és pénzügyi rendszert szeretnénk létrehozni a globális gazdasági fejlődés elősegítése érdekében; szeretnénk ha a feltörekvő piacok és a fejlődő országok többet hallathatnák a hangjukat és megerősödne képviseletük ezekben a rendszerekben" – húzta alá a kínai elnök, aki még szót emelt a protekcionizmus ellen, s a dohai tárgyalásokon meghatározott célok megvalósítását is sürgette.
Hu külön is beszélt a világgazdaság bizonytalanságáról, az Észak és Dél közötti fejlődés kiegyensúlyozatlanságáról, valamint a fejlődő országok nem megfelelő fejlődéséről. Ez utóbbit a világgazdaság legalapvetőbb problémájának nevezte, egyúttal felszólított a fejlődők támogatására.

Hu hangsúlyozta, hogy az ENSZ-nek mindig központi szerepet kell játszania a nemzetközi ügyekben, míg a G20-aknak továbbra is biztosítaniuk kell a globális gazdaságirányítás elsődleges platformját.
A különböző országoknak tartaniuk kell magukat az elvekhez, miszerint a vitás kérdések megoldásához közös alapot keresnek, s tiszteletben tartják a másik választott fejlődési útját és szuverenitását – emelte még ki Hu, aki – mint mondta: nagyobb demokráciát szeretne a nemzetközi kapcsolatokban.

Fotó: en.rian.ru