Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Baghlanban ismerik a magyar zászlót

Szöveg: Bártfai László őrnagy |  2011. november 29. 6:17

Eltelt három hónap, külszolgálatuk félidejéhez érkeztek az MH Tartományi Újjáépítési Csoport (PRT) tizenegyedik váltásában szolgáló katonák. Az eddig tevékenységről és az elkövetkező hónapok feladatairól a PRT parancsnokával, dr. Ruszin Romulusz ezredessel beszélgetett a kontingens kommunikációs tisztje.

Az ön számára melyik feladat a nagyobb kihívás: a PRT parancsnokának vagy a nemzetközi erők tartományi rangidősének lenni?

Úgy gondolom, hogy nem is a feladat, hanem inkább a felelősség az, ami különbségként mutatkozik a két feladatrendszer között. A PRT parancsnoka felelős az általa vezetett szervezet mindennapi életéért, így például azért is, hogy minden katona épen és  egészségesen térjen haza szeretteihez. Ennek ellenére minden egyes „kifutásban", – magyarán a tábor elhagyásakor – számolnunk kell a reális veszéllyel, hogy támadás ér minket. A feladatokat azonban végre kell hajtani, éppen ezért nem tehetjük meg, hogy nem vállaljuk a kockázatot. Ennek az egyensúlynak a megtalálása teszi igazán felelősségteljessé a parancsnoki beosztást.

Ugyanakkor a több kihívás inkább a koordinációban van, mert hét nemzet tíz csoportja van jelen a tartományban, amelyek munkáját a tartományi rangidősnek kell összehangolnia. 

Milyen a megítélése az ISAF RC North parancsnokának a magyar PRT eddigi tevékenységéről?

A Nemzetközi Biztonsági Közreműködő Erők Északi Regionális Parancsnokság (ISAF RC N) parancsnokának, Markus Kneip vezérőrnagynak visszajelzése irányunkba rendkívül pozitív. Szerencsére az elöljáró elfogadta és megértette, hogy milyen nemzeti korlátozások, megkötések vonatkoznak a magyar PRT-ra, és ez mennyire befolyásolja a műveletek sikeres végrehajtását. Tudják azt is, hogy a Baghlan tartományon keresztülmenő kereskedelmi utak stratégiailag fontos szerepet töltenek be, de ugyanakkor azzal is tisztában vannak, hogy a változó terep- és útviszonyok miatt mennyire nehéz a tartomány fejlesztési céljainak elérése a távolabbi járásokban. Nagyra értékelik hazánk erőfeszítéseit mind diplomáciai, mind katonai téren. Számomra megnyugtató, hogy az elöljáró elégedett azzal a koordinációval és együttműködéssel, amit a tartományban lévő biztonsági szervezetek folyamatosan demonstrálnak.

Mennyire fogadták el a magyarok jelenlétét Baghlan tartományban, és mi a véleményük a tevékenységünkről a tartományi, illetve vallási vezetőknek?

Három fő területet említenék meg. A kormányzást – angolul: government – a fejlesztést – development – és a biztonságot – security. Ezeken a területeken próbál a PRT folyamatosan előrébb lépni. A tartományi és vallási vezetők nagyra értékelik a magyarok törekvéseit. Ők és a tartomány többi lakosa is nagyon jól tudja, hogy ha bármilyen katasztrófa történik a térségben, akkor a magyarokra mindig számíthatnak. A biztonságot csak a magyar PRT tudja szavatolni a távoli járásokban, főképpen azokon a helyeken, ahová már több mint húsz éve nem tette be a lábát más nemzet katonája.

Milyen a viszony az afgán lakosság és a magyar katonák között?

Az itt élő lakosok ismerik a magyar zászlót, ami annak köszönhető, hogy eddigi projektjeink főleg az egészségügyet, az oktatást és az infrastruktúra javítását célozták meg. Kezdetben voltak ugyan kődobálások a járőreink felé, amelyek akár sérülést is okozhattak volna, de megtettem a szükséges lépéseket, amely eredményeként ezek a „csínytevések" egyre inkább elmaradnak. Újra szervezünk gyalogos járőröket, így katonáink közvetlen kapcsolatban vannak a lakossággal. Tesszük ezt nappal és éjszaka egyaránt, tehát a helyiek érzik, hogy igyekszünk a mindennapi biztonságot fenntartani, amiért egyre hálásabbnak tűnnek.

Milyen az együttműködés az afgán nemzeti haderővel és az afgán rendőrséggel?

Az afgán nemzeti haderő Khilagayon állomásozó zászlóaljával kimagaslóan jó az együttműködésünk. Köszönhető ez annak, hogy a magyar műveleti tanácsadó- és összekötőcsoport (OMLT) mindenben segíti tevékenységüket, és rendkívül jó kapcsolatot épített ki az alakulattal, a parancsnoki állománnyal. Parancsnokként én eddig még nem tudtam olyat kérni, amit ne teljesített volna az afgán zászlóaljparancsnok. Az elmúlt hónapokban két nagyobb és két kisebb műveletet hajtottunk végre Baghlan tartományban, és ezek során nagy segítséget, támogatást kaptunk az afgán zászlóaljtól. Jelzi az együttműködés sikerét, hogy az Andarab-völgyben tett utolsó látogatáskor már a helyi rendőrfőnök is jelezte részvételi szándékát a műveletben.

Melyek az MH PRT 11. váltásának eddig végrehajtott kiemelkedő projektjei?

Kiemelkedő és a PRT történetének eddigi legnagyobb projektje a Pol-e Khumri északi területén lévő Zhaman Kheli iskola. Itt jelenleg mintegy ötezer diák tanul, az oktatás viszont sátrakban történik. Terveink szerint ez fog megváltozni az elkészülő huszonnégy osztályos, kétszintes épület megépítésével. A második legnagyobb beruházás szintén Pol-e Khumriban található, ez az úgynevezett tartományi gazdasági épület felépítése. A munkálatok júniusban kezdődtek. Szeretném megemlíteni a Jownaw településen keresztülmenő út felújítását, amelyet mintegy tizenhárom kilométer hosszan borítottunk be zúzottkővel. Azért is volt fontos ennek az útnak a felújítása, mert az áruszállítás, a kereskedelem, valamint a biztonsági erők közlekedése is itt történik. Mindezek mellett büszke vagyok arra a támogatásra is, amit a Salang-hágón szolgálatot teljesítő őrség tagjainak, családjainak adtunk.

Hogyan értékeli és jellemzi a PRT részegységeinek eddigi feladat-végrehajtását?

A csapat nagyon jó, mindenki többet tesz le az „asztalra", mint az átlag. Nem érzek semmiféle különbséget a kontingensen belül, mindenki úgy áll a feladatokhoz, hogy meg akarja oldani azokat, és nem a kifogásokat keresi a végrehajtás elodázása érdekében. Büszkeséggel tölt el a pilóta nélküli repülőgép (UAV) által „real time", valós időben nyújtott képi anyag elemzésének lehetősége a hadműveleti központunkban, hiszen ez a jelenlegi PRT eredménye. Az őr- és biztosító- (FP „Force Protection") egység által végrehajtott feladatok, mint a közös ellenőrző-áteresztő pontok („check point"-ok) működtetése, az éjszakai gépjárműves és gyalogos járőrözések szintén kiemelkedő eredmények, hiszen régen nem kezdeményezhette már ezeket a feladatokat magyar katona Afganisztánban. Aláhúznám a civil-katonai kapcsolatokért felelős CIMIC-részleg által támogatott és koordinált,

CERP-pénzek felhasználását segítő programokat is. Kiemelkedik a híradószolgálat az ötleteivel, azok megvalósításával, az előretolt repülésirányító (JTAC) csoport a magabiztos fellépéseivel, a többi részleg pedig nem látványosan, de magabiztosan, szerényen, profiként végzi a feladatait. Én azt szeretem, ha például a logisztikai és az egészségügyi szakemberek munkáját nem látom, mert ez azt jelenti, hogy minden rendben van.

Milyen biztonsági környezetben végzik a katonák a feladataikat nap mint nap?

Minden relatív, így a biztonsági helyzet is az. Az ellenállók itt vannak, mutatja ezt, ami történik körülöttünk. Nem válogatják meg a célpontjaikat, így nem lehet kizárni a támadókat a napi munkavégzésünkből sem.

Mik a következő három hónap fő feladatai?

A következő időszakban az elért eredményeinket szeretnénk megtartani, illetve eljutni a tartomány azon helyeire is, ahová eddig még nem sikerült elérnünk.