Rendhagyó kiállításnak ad otthont a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum. A különleges tárlatban valódi hadihajók papírmaséból készült pontos másolatait tekinthetik meg az érdeklődők. A kiállítás megnyitóján dr. Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos, nemzeti fegyverzeti igazgató a kis dolgokban meglelhető teljesség megtalálásának fontosságára hívta fel a figyelmet.
Az autizmus világnapján nyitották meg Nemes András Bence különleges, Egy hajóban evezünk című tárlatát, amely tizenhat 1:100-as méretarányú maketthajót vonultat fel. A gyűjtemény többségében amerikai csatahajókat, rombolókat, repülőgéphordozókat mutat be, de a tárlatban helyet kapott a Titanic több mint 2,5 méteres részletgazdag mása is. A huszonegy éves alkotó kifejezetten a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum kiállítására elkészítette továbbá az SMS Leitha és az SMS Maros monitorhajók makettjeit is.
A megnyitóünnepségen – amelyen jelen volt Bozó Tibor vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Parancsnoksága törzsfőnöke is - dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka köszöntötte a megjelenteket. Mint fogalmazott, a múzeum számtalan tárlatnak ad és adott már otthont, sokszor magángyűjteményeket is bemutatva, de emlékezete szerint ez az első alkalom, amikor magánkészítő saját alkotásait mutathatják be.
Maróth Gáspár hangsúlyozta: az autizmus világnapján, bár sok hangzatos szlogen elhangzik, van egy lényegi elem, amire nem kerül kellő figyelem: ez a családi és közösségi összefogás, ami rendkívül fontos az autizmussal élők számára. Ezen összefogás jelenléte mellett ugyanis olyan tiszteletreméltó eredményeket és teljesítményeket láthatunk, amelyek számunkra szokatlan, s talán meghökkentő világot tárnak elénk. „Bence tudása számomra mindenképpen tiszteletreméltó. Egy olyan embert ismertem meg, aki olyan tudással rendelkezik a hadtörténelemnek egy szegmenséből, ami egyetemet végzett kutatóknak is a becsületére válna” – jelentette ki Maróth Gáspár, hozzátéve, hogy az alkotó tudása nem csak a lexikális mivolta miatt tiszteletreméltó, hanem azért is, mert „tűpontos tudatossággal” használja a megszerzett ismereteit. „Nem csak lexikális tudása van az itt kiállított hadihajókról, hanem a hadtörténelem legnagyobb tengeri csatáiról is pontos ismeretekkel rendelkezik, és az összefüggéseket is jól látja ezekben a történetekben. Bence tudása mindenképpen megérdemelte azt, hogy a Hadtörténeti Intézet és Múzeum falai között legyenek bemutatva azok a csatahajók, amiket ő a szabadidejében, magánszorgalomból tett össze” – húzta alá.
A védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos arra is rámutatott, hogy napjainkban túl kevés figyelem fordul az apró dolgok felé. „Ezért próbáltuk ezt a mai napot kihasználni és a számunkra adott nyilvánosság erejével felhívni az emberek figyelmét, hogy gyakran vegyék észre a legkisebb dolgokban is az egészet, hiszen az életünk akkor fog tudni összeállni egy nagy egésszé, hogy ha az apró dolgokban, a kis dolgokban is az egészet meg tudjuk látni. Bence tudásában önmagában ott van az egészség, a teljességre való törekvés” – jelentette ki.
Maróth Gáspár azt is bejelentette, hogy elismerve az ifjú alkotó eredményeit, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeummal közösen felajánlja számára, hogy egy, az intézmény által szervezett és a kormánybiztos által finanszírozott kurzuson megtanítják számára a modern modellezési technikák használatát, ezzel is ösztönözve Bencét arra, hogy a terveiben álló többszáz hadihajó a jövőben valóban meg is épüljön.
Fájó János, a Dr. Illyés Sándor Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola és Kollégium Magyarbánhegyesi Tagintézmény – amelynek Bence is tanulója – vezetője elárulta, hogy Bence a Titanic című mozifilm hatására kezdett bele a hajómakettek készítésébe, és ma már több, mint száz hadi- és civil hajóból álló flottával büszkélkedhet.
A gyűjtemény büszke birtokosa részletgazdag és rendkívüli tudásáról tanúbizonyságot tevő előadásában elmesélte a papírmakettekben is megalkotott hadihajók történetét és sorsát. Elmondta azt is: minden modelljének elkészítésében közös, hogy a hajószerencsétlenségek során, ütközetek közben életüket vesztett tengerészek és utasok emlékére építette meg őket. „Azoknak az emlékére készítem ezt a sok hajót, akik feláldozták életüket, hogy a hazájuk érdekét szolgálják. Az ő tiszteletükre mindig meghallgatom a himnuszukat is és végül, ha megvan, készítek egy fotót a hajóról, amit felteszek a Nemes András Bence hadihajói Facebook-oldalra” – mondta az alkotó.
A különleges kiállítás egy hónapon keresztül, május elsejéig látogatható a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban.
Galéria
Videó