Horvátország adott otthont az idei Védelmi Együttműködés Kezdeményezés (Defence Cooperation Initiative − DECI) vezérkarfőnöki szintű ülésének október 3-4-én. A Zágrábban megrendezett találkozó immáron a tizenegyedik volt, amelyen új taggal, Észak-Macedónával bővült az immár nyolc országot tömörítő olasz vezetésű együttműködés.
Ausztria, Horvátország, Magyarország, Olaszország és Szlovénia katonai vezetése tizenegy éve döntött úgy, hogy közös biztonságunk érdekében érdemes szorosabbra fűzni és intézményes formában megvalósítani a védelmi együttműködés rendszerét. 2016-ban Albániával kezdődött a bővítési folyamat, amely 2017-ben Montenegróval folytatódott. Idén Észak-Macedónia csatlakozásával bővült azon országok csoportja, akik az Adria és a Balkán stabilitása érdekében, a kor biztonsági kihívásaira válaszul a regionális összefogásban látják a jövőt és a NATO és EU katonai együttműködés támogatását.
Magyarországot a találkozón Kajári Ferenc vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese képviselte. A jelen lévő katonai vezetők értékelték az együttműködés „zászlós hajójának” is tekinthető DECI alapú EU harccsoport készenléti időszakra történő felkészülését. Közös nyilatkozatot írtak alá, mely szerint a régiót érintő biztonsági kihívások – az orosz-ukrán háború, migráció, csempészet – megoldását a Balkán euro-atlanti integrációjában, továbbá az észak-afrikai és a Száhel övezet stabilitásában látják.
A NATO és EU védelmi képesség összehangolása és a fejlesztések tehermegosztása hozzájárulhat a hatékonyabb erőforrás-felhasználáshoz, ezért a kezdeményezés folyamatosan keresi azon lehetőségeket, ahol – mint regionális együttműködés – a szövetséges és uniós katonai képességek részére támogatást nyújthat. A tagok megállapodtak arról is, hogy a kezdeményezés tagjai, mint közös értéket képviselő nemzetek, nem ellenpólusai kívánnak lenni az EU-nak és a NATO-nak, hanem egy, a régió értékeit ismerő és képviselő hozzájárulás a két szervezet sikeréhez. A DECI tagok – a Balkán euro-atlanti integrációja iránti elkötelezettségük jeléül – továbbra is „nyitott-ajtó” elvén fogadják az adriai és balkáni régió országainak csatlakozási szándékát.