Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Északi-sark: olvad a jég, jön a háború?

Szöveg: MTI/honvedelem.hu |  2008. június 30. 12:42

Jégtakaró nélkül maradhat az Északi-sark a nyár végére egy amerikai tudós szerint. A sarki jég eltűnése akár fegyveres konfliktust is okozhat, Oroszország már a harci fogyatókönyveken dolgozik.

Mark Serreze, a világ hó- és jégállományának nyilvántartásával foglalkozó amerikai központ (NSIDC) kutatójának becslése szerint 50 százalék a valószínűsége annak, hogy két hónapon belül rövid időre eltűnik a jég az Északi-sarkról.

A bolygó legészakibb pontja nem szárazföldön van, hanem a Jeges-tengeren, amelyet ugyan emberemlékezet óta jég borít, de nagyjából ötven éve egyre gyorsabb ütemben húzódik vissza a vastag, egybefüggő jégpáncél.

Tavaly minden korábbinál nagyobb, több mint egymillió négyzetkilométernyi jégtakaró olvadt el és a nyár végén már az úgynevezett északnyugati átjáró is hajózható volt – mondta Serreze.

A kemény tél a terület nagy részén aztán visszahozta a jeget, de ez már nem az “örök jég", hanem csak vékony és ezért könnyen olvadó “egyéves" jég – mondta a kutató, aki szerint a következő hetek időjárásától függ, hogy az évszak végére marad-e még a ragyogó fehér jégből az Északi-sarkon.

Az utóbbi négy évben kétszer – 2005-ben és 2007-ben – is megdőlt a jégtakaró-visszahúzódási rekord. Ennyire kevés idő még soha nem telt el két rekord között, a két rekordérték közötti különbség pedig a legnagyobb, amelyet a rendszeres mérések 29 éves történetében valaha regisztráltak.

A globális klímaváltozásnak tulajdonított jelenség nemzetközi politikai felfordulást okozhat, mert a tengerfenék alatt hatalmas nyersanyagkészlet – mindenekelőtt földgáz – rejtőzik, amelyet könnyebben ki lehet bányászni, ha eltűnik a jég, az Atlanti-óceánt és a Csendes-óceánt összekötő északnyugati átjáró pedig stratégiai jelentőségű közlekedési útvonal.

Egyes elemzők szerint a kincsek kiaknázásának és a terület feletti kontroll jogának vitatott kérdéséből akár fegyveres konfliktus is kirobbanhat az úgynevezett arktiszi hatalmak – az Egyesült Államok, Oroszország, Kanada, Norvégia és Dánia – között.

Vlagyimir Samanov altábornagy, az orosz hadsereg kiképzésért felelős vezetője a múlt héten bejelentette, hogy már dolgoznak az Északi-sarkra vonatkozó harci forgatókönyveken és a csapatok kiképzésén. Manapság ugyanis a háborúkat hosszú idővel kezdetük előtt nyerik meg, vagy vesztik el – nyilatkozta az orosz katonai vezető.