A külügyi bizottság ülésén tartott összegző előadást a honvédelmi miniszter
Szöveg: Révész Béla | 2019. június 3. 18:14Magyarország biztonság- és védelempolitikájáról tartott összegző előadást Benkő Tibor honvédelmi miniszter az Országgyűlés külügyi bizottságának ülésén június 3-án.
Benkő Tibor a globális biztonsági környezet változásával állította párhuzamba Európa és Magyarország biztonsági kockázatának növekedését. Mint mondta, új katonai fenyegetések és harcmodorok jelentek meg, kiemelve a hibrid hadviselést (különös tekintettel a kibertérben zajlót), amely már nem kezelhető hagyományos katonai módszerrel. A honvédelmi miniszter a térségben a közelmúltban és jelenleg is folyó konfliktusok, fennálló fenyegetettségek kapcsán az ukrán válságot és a délszláv térséget említette. A Nyugat-Balkánnal kapcsolatban kifejtette: továbbra is instabil a helyzet, s a legfőbb feladat a béke megőrzése, amelyet jelenleg is több ezer katona biztosít, köztük a magyarok is. Külön kitért a globális méreteket öltő terrorfenyegetettségre, valamint az észak-afrikai területek instabilitása miatti veszélyforrásokra.
Benkő Tibor rámutatott: a NATO biztonsági szempontból két fő veszélyeztetettségi irányt jelölt meg, a keleti, illetve a déli fenyegetettséget. Mint mondta, Magyarország e kettő metszéspontjában fekszik, a tárca és a Magyar Honvédség éppen ezért kezdeményezte egy Székesfehérvár központtal felállítandó közép-európai, többnemzeti hadosztályszintű parancsnokság létrehozását, amelynek fő nemzeteit Magyarország, Szlovákia, Szlovénia és Horvátország alkotná, míg Szolnokon a különleges műveleti erők regionális központját állítanák fel öt ország részvételével.
Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős államtitkára a problémák és konfliktusok helyszíni megoldásának szükségességét hangsúlyozta. Mint mondta, a keleti és a déli fenyegetettség karaktere merőben különbözik, hiszen míg az egyik – hagyományos vagy hibrid hadviselés formájában – klasszikusnak tekinthető, a déli fenyegetettséget a migrációs válság és a terrorfenyegetettség miatt eltérően kezelik a tagországok. A KKM államtitkára elmondta: az európai közös védelmi politika egyik legfontosabb kérdése, hogy Nagy-Britannia uniós kilépése milyen hatással lesz a többi tagállamra. s a közös védelmi fejlesztésekre.
A bizottsági ülésen Ugrósdy Márton, a Külgazdasági és Külügyi Intézet igazgatója számolt be arról a kiadványról, amely az EU jövőbeli védelmi lehetőségeit vizsgálja. Hozzátette: a jövő védelmi startégiáját a fenyegetettség mértékén túl annak kiindulópontja fogja meghatározni, hiszen a különböző tagországok másként reagálnak egy délről vagy keletről érkező fenyegetettségre.