Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nincs üresjárat

Szöveg: Szűcs László |  2017. január 17. 7:17

Hazai és nemzetközi kiképzések, gyakorlatok, missziók, katonai eskü és határvédelmi feladatok. Címszavakban így telt a 2016-os esztendő a tatai MH 25. Klapka György Lövészdandárnál. Az elmúlt évről és az idei esztendő legfontosabb feladatairól Sipos Antal ezredes, az alakulat megbízott parancsnoka beszélt magazinunknak.

1596026185

Sipos Antal ezredes

Az alakulat katonái 2016-ban is rengeteg feladatban vállaltak szerepet – tudtuk meg Sipos Antal ezredestől, aki április 28-án vette át a dandárparancsnoki teendőket, miután Horváth Gábor dandártábornok az MH Összhaderőnemi Parancsnokság szárazföldi haderőnemének megbízott főnöke lett. Érdekes, hogy jelenleg a dandár parancsnokhelyettesi és törzsfőnöki posztját is megbízással töltik be. Az előbbi beosztást Kása István alezredes, a 101. tüzérosztály parancsnoka, az utóbbit pedig Preininger Győző alezredes, a logisztikai zászlóalj parancsnoka látja el.

A határ mellett

– 2016-ban a legfontosabb a Közös Akarat elnevezésű feladat, vagyis a határvédelemmel kapcsolatos teendők ellátása volt – fogalmazott Sipos Antal ezredes, hozzátéve, hogy a tatai dandár katonái – kezdetben a Dunántúli, valamint az Alföldi Ideiglenes Alkalmi Kötelékekbe egyaránt beosztva, később már csak az utóbbi részeként – egész évben részt vettek a határbiztosítási feladatokban.

1596026186

– Az alakulattól kétheti váltásokban, 140–150 katona szolgál a határon. Vannak olyanok, akik a számukra meghatározott két héten túl is vállalják a szolgálatot, nekik általában engedélyezni szoktam egy, maximum két hét hosszabbítást. De négy hét után mindenképpen hazarendeljük a katonáinkat, mert szükségük van a pihenésre, a regenerációra, főleg télen, amikor már megterhelőbb egy-egy tizenkét órás szolgálat – emelte ki a parancsnok.

Missziók

A határvédelmi feladatok mellett két misszióban is helytálltak a Klapka-dandár katonái – hallhattuk Sipos Antal ezredestől, aki elmondta azt is: a külszolgálatra jelentkezett állomány misszió előtti kiképzése szintén kihívást jelentett, hiszen azzal párhuzamosan is el kellett látniuk a határ menti teendőket, de végül mindkét kontingens felkészítése sikeresen befejeződött. Az MH KFOR Kontingens 15. váltása szinte teljes egészében a dandár alegységeire és katonáira épül, csak néhány speciális beosztásba érkeztek tisztek vagy altisztek más alakulatoktól. A kontingens augusztusban kezdte meg féléves misszióját Koszovóban.

1596026186

Ugyancsak nyáron utazott ki a műveleti területre az MH Iraki Kiképzés-biztosító Kontingens harmadik váltása, amely szinte teljes egészében a dandár 1. lövészzászlóaljának katonáiból áll.

– Ez a század adta az év első felében a V4 EU Harccsoport készenléti szolgálatát is, tehát jól összeszokott, több nemzetközi gyakorlatot végrehajtott alegységről beszélünk, amely most Irakban bizonyíthatott – mondta a parancsnok, hozzátéve: hamarosan mindkét kontingens hazaérkezik a féléves külszolgálatból, és a jól megérdemelt szabadság vár a katonákra. Ezt követően pedig ismét részt vesznek az alakulat feladatainak elvégzésében.

1596026187

Kiképzések, gyakorlatok

2016-ban számos hazai és nemzetközi kiképzésen, gyakorlaton is bizonyítottak a tatai dandár katonái. Júniusban helytálltak a Lengyelországban megrendezett Anakonda 2016 elnevezésű, számítógéppel támogatott hadműveleti-harcászati szintű parancsnoki és törzsvezetési gyakorlaton. Idehaza pedig a Warpaint Ride 2016 fedőnevű, július-augusztusban megrendezett amerikai–magyar közös erőpróba volt a legfontosabb, amelyen az amerikai hadsereg 5-7. páncélos felderítő-zászlóaljának katonáival dolgoztak együtt. Utóbbi rendezvény legfőbb célja a két nemzet katonáinak szakfelkészítése és összekovácsolása volt, amelynek keretében az amerikaiak elsajátíthatták a lövészalegységnél rendszeresített gyalogsági fegyverek kezelését, alkalmazását. A közös kiképzés részét képezte az úgynevezett stress fire komplex lőgyakorlat is, amely különböző fizikai megterhelés utáni lövészetet jelent. Ilyen terhelés például a sebesültszállítás, kúszás géppuskával, illetve a lőszeresládával végrehajtott 400 méteres futás. A fegyvercserés lövészet keretében a magyarok az amerikai fegyverekkel, az amerikaiak pedig a magyarok fegyvereivel lőhettek, ezzel párhuzamosan pedig folyt a magyar katonák felkészítése a Bradley típusú harcjárműre. Mindezeken túl a magyar és az amerikai katonák közös harctéri életmentő képzést is kaptak.

1596026187

– Dandárunk számára az amerikai–magyar közös kiképzés már hagyományosnak mondható, hiszen a korábbi években is részt vettünk hasonló rendezvényeken, igaz, hogy más alegységekkel, de nagyjából ugyanilyen feladatokat hajtottunk végre – emelte ki Sipos Antal ezredes. Hozzátette: az elmúlt évben ugyancsak fontos kiképzési rendezvény volt a Brave Warrior 2016 gyakorlat, amelyen elsősorban az MH 5. Bocskai István Lövészdandár katonái szerepeltek, de a tataiak páncéltörő- és tüzéralegységeire is komoly feladatok hárultak.

Eskü a laktanyában

„Esküszöm, hogy Magyarországot híven szolgálom, hűséges honvédje leszek!" – hangzott el hosszú évek után ismét a tatai laktanyában, tavaly ősszel. Az ünnepélyes katonai eskü mindig felemelő pillanat, s így volt ez novemberben is, amikor ötvenhatan fogadták meg, hogy az ország függetlenségét, az állampolgárok jogait és szabadságát, ha kell, akár életük árán is megvédik.

1596026188

– Három alkalommal rendezett alapkiképzést a dandár 2016-ban. A többhetes felkészítést lezáró ünnepélyes ceremóniának, az eskünek viszont csak egyszer adott otthont a tatai laktanya, kétszer Szentendrén, az MH Altiszti Akadémián fogadták meg a honvédek, hogy teljesítik elöljáróik parancsait, az alárendeltjeikről pedig felelősséggel gondoskodnak. Nekünk is felemelő pillanatok voltak ezek, hiszen az eskü mindig a katonai pályafutás egyik meghatározó eseménye. Ráadásul ezúttal a névadó tábornokunk szobránál, igazán szép környezetben, a családtagok és a hozzátartozók jelenlétében tudtuk megszervezni – mondta Sipos Antal ezredes.

A parancsnoktól megtudtuk azt is, hogy a gyakorlatokon, a kiképzéseken, a határvédelmi feladatokon és a missziókon túl, 2016-ban a katonák elhelyezési feltételeinek javítására is lehetőségük volt. A laktanya több épületében felújításokat végeztek és kicserélték a korszerűtlen nyílászárókat is. Rendbe tették a dandár egykori parancsnokhelyetteséről, a fiatalon elhunyt Kósa Sándor ezredesről (posztumusz dandártábornokról) elnevezett termet, ahol így már megfelelő körülmények között várja az alakulathoz érkező vendégeket és a látogatókat a dandár történetét bemutató kiállítás. Mindezeken túl felújították a szolgálatteljesítés közben elhunyt katonák emlékművét is.

1596026188

Előretekintve

Sipos Antal ezredes szerint az idei év sem tartogat kevesebb munkát a tatai dandár katonái számára, mint a tavalyi. Az Irakból hazatérő missziós kontingens katonáira – a pihenést követően – újabb nemzetközi feladat vár. Egy speciális felkészítés után e század katonái utaznak Észtországba, a július és október között megrendezendő Training Bridge 2017 elnevezésű NATO-gyakorlatra. A koszovói kontingens tagjai pedig 2017-ben is határvédelmi feladatokban vesznek részt. Mindezek mellett több hazai és nemzetközi erőpróbán is találkozhatunk majd a tatai katonákkal. Például a Brave Warrior 2017, illetve a tavaszra tervezett, Klapka Fokosa elnevezésű, dandárszintű, számítógéppel támogatott parancsnoki és törzsvezetési gyakorlaton – tudtuk meg az ezredestől, aki elmondta azt is, hogy az év második felében újra megkezdik a missziós felkészítést, hiszen az MH KFOR Kontingens 18. váltása – amely 2018 elejétől szolgál majd Koszovóban – szintén a tatai dandárra épül.

1596026188

Fotó: Dévényi Veronika, Rácz Tünde, a szerző és archív

Forrás: Magyar Honvéd 2017. január