Új típusú kihívások a kibervédelemben
Szöveg: Antal Ferenc | 2018. október 13. 19:25Védelempolitikai szinten leszögezhető, hogy napjainkban olyan jelenségek történnek környezetünkben, olyan instabilitási tényezők azonosíthatók, amelyeket nem hagyhatunk figyelmen kívül – jelentette ki dr. Kassai Károly ezredes, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat Kibervédelmi Központ vezetője az InfoTér Oktatási Konferencián, október 11-én Balatonfüreden.
A központ vezetője emlékeztetett, hogy a nemzetközileg gyakran idézett kormányzati és létfontosságú információs infrastruktúrákat célzó 2007-es észt és 2008-as grúz események, illetve a 2014-es Ukrajna elleni kibertámadások rámutattak: sürgősen megoldandó kérdésekről van szó. Ebbe az a technikai probléma is beleértendő, hogy az említett események kapcsán az egyértelmű bizonyítékok kérdése nem megoldott. Az új típusú stratégiai gondolkodás első állomásaként a NATO 2008-tól kezdődően stratégiai szintű dokumentumokban kezdte időszakosan felülvizsgáltan megfogalmazni a kibervédelmi kérdéseket.
A kiberbiztonság folyamatos felértékelődése miatt az EU-ban is megkezdődtek hasonló folyamatok. 2004-ben megalakult az Európai Uniós Hálózat- és Információbiztonsági Ügynökség (ENISA). 2010-től kétévente EU-s kibervédelmi gyakorlatok (Cyber Europe) szolgálják az együttműködési kérdések tesztelését. 2013-ban az általános követelmények meghatározása érdekében megjelent az EU Kiberbiztonsági Stratégia. 2016-ban a NATO és az EU közötti technikai szintű együttműködési megállapodással kezdődött meg a napi, technikai szintű kibervédemi feladatmegoldás. A Kibervédelmi Központ vezetője kitért a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programra is, amelynek célja, hogy 2026-ra a közép-európai térség jelentős hadereje legyen a Magyar Honvédség. Lényeges, stratégiai szintű kérdés, hogy a technikai fejlesztések mellett a gyakorlati tapasztalatokra alapozott szervezet átalakítás is kezdődik a Magyar Honvédségnél. Ebbe a feladatkörbe bele kell érteni a kibertérben végzett műveletek kezelésével kapcsolatos komplex feladatokat is.
A korábbi tájékoztatásokkal összhangban így kijelenthető, hogy hazánk hangsúlyt helyez a nemzeti haderő fejlesztésére. Szükség van az elindított új fejlesztésekre, amelyeket a kibertér-műveleti területen az illetékes kijelölt honvédelmi szervezetnek felelősségteljesen, hatékonyan kell irányítania. Összefoglalásként elhangzott, hogy az új feladatok megoldásához „jelenleg folyamatos útkeresésre, új megoldások kialakítására és fejlesztésre van szükség annak érdekében, hogy a kibertérben is kijelenthető legyen: hazánk védelme, szuverenitásának biztosítása, a szövetségesi kötelezettségvállalások teljesítése jó kezekben van."
Fotó: Tischler Zoltán