Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hétfő éjjel is támadták Tripolit

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2011. március 22. 5:52

Ismét támadta hétfőn este és éjszaka Tripolit a nyugati szövetségesek koalíciója. A Moammer Kadhafi rezsimje ellen lázadók központja, az északkelet-líbiai Bengázi hétfőn délután felszabadult a kormányerők tüzérségi támadása alól. Továbbra is ellentmondásosak a hírek azt illetően, maga Kadhafi célpontja lehet-e az akcióknak. Hétfői bejelentés szerint a vasárnapi szövetséges bombázásokban olasz vadászrepülők is részt vettek.

Újabb légitámadás kezdődött hétfőn este a líbiai főváros, Tripoli térségében. Szemtanúk jelentése szerint az est leszállta után pár órával működésbe lépett a líbiai légvédelem, és robbanások is hallatszottak arról a környékről, ahol Moammer Kadhafi líbiai vezető irányító központja van. Ezt az épületegyüttest korábban már találat érte. Bemondta a külföldi támadás hírét az állami televízió is. Ez volt a harmadik éjszaka, amelyen Tripolit támadták a nyugati szövetségesek.

Egy későbbi kormányszóvivői tájékoztatón az hangzott el, hogy szombat óta “sok áldozatot" szedtek a légitámadások, de pontos adatot nem közöltek. A felsorolt célpontok közt volt Tripoli, Zuára, Miszráta, Szirt és Szebha is. Az utóbbi környéke Moammer Kadhafi líbiai vezető törzséé.

“Elsősorban a repülőtereket vették célba. Szebhát ma (hétfőn) bombázták. Rajtaütöttek egy kis halászkikötőn is Tripolitól 27 kilométerre nyugatra. A legtöbb áldozat Szirt polgári repülőterén volt" – mondta a szóvivő.

Eközben a líbiai hadsereg azt állítja, hogy visszafoglalta Miszrátát. A Kadhafi líbiai vezetőhöz hű katonaság visszafoglalta a felkelőktől Miszráta nyugat-líbiai várost – jelentette hétfőn az al-Arabija hírtelevízió kormányforrásokra hivatkozva. További hírt nem közöltek és az elégtelen hírközlési körülmények miatt az értesülést nem lehetett azonnal ellenőrizni.

Korábban a város lakói elmondták, hogy a Kadhafi-erők tüzet nyitottak a felkelők kezén lévő városban gyülekezett fegyvertelen tömegre, és polgári személyeket élő pajzsként használtak fel a légitámadások idején. A szóvivő azt is mondta, hogy még folyik “a terrorista elemek" felkutatása.

Bengázit már nem lövik a diktátor erői

Az összehangolt brit-amerikai-francia légitámadásokkal sikerült leállítani a líbiai kormányerők tüzérségi támadását a líbiai felkelők központja, Bengázi ellen – közölte hétfőn Londonban a brit fegyveres erők szóvivője. John Lorimer vezérőrnagy, a brit vezérkar stratégiai kommunikációs igazgatója a líbiai hadműveletek eddigi menetét értékelő sajtótájékoztatóján közölte: ellenzéki források beszámolói szerint Kadhafi líbiai vezető megkezdte haderejének kivonását Bengázi környékéről, és a kormányerők most más országrészekben fokozzák támadásaikat.

Lorimer felfedte azt is, hogy a brit királyi légierő (RAF) Tornado GR4-es vadászbombázóit – amelyek hétfőn hajnalban líbiai célpontok elleni támadásra indultak angliai támaszpontjaikról – félútról visszarendelték, mivel a brit hadvezetés olyan értesülést kapott, hogy a célterületen számos civil tartózkodik.

A gépek fegyverzetükkel együtt visszatértek bázisaikra. A Tornado GR4-esek a kelet-angliai Norfolkban lévő támaszpontjukról szálltak fel. Lorimer szerint egy-egy ilyen bevetés repülési távolsága összesen 4800 kilométer. A brit légierő bombázói a Falkland-szigetekért 1982-ben Argentínával megvívott háború óta nem vettek részt ilyen nagy távolságú bevetéseken.

A brit katonai szóvivő hétfői tájékoztatóján a kijelölt célpontokról csak annyit mondott, hogy azok a líbiai hadsereg vezénylési és ellenőrző rendszerének elemei, beleértve a légvédelmi rendszereket. A támadást a brit királyi haditengerészet egyik Trafalgar osztályú tengeralattjárója vezette be, Tomahawk robotrepülőgépek indításával; ezek “sikeresen elérték a kijelölt célpontokat". Lorimer szerint az ellenkező értelmű líbiai állításokkal szemben a brit hadvezetésnek nincs tudomása civil veszteségekről.
A Tomahawk-támadást követte volna a Tornado vadászbombázók bevetése, de ezt az akciót menet közben lefújták a civilek jelenlétéről szóló értesülés nyomán – mondta a szóvivő. A vezérőrnagy szerint ez a döntés “egyértelműen mutatja", hogy a szövetségesek minden lehetséges módon igyekeznek csökkenteni az ártatlan polgári személyek sérülésének kockázatát.

Célpont-e Kadhafi?

Hétfőn több, egymásnak ellentmondó nyilatkozat hangzott el brit részről azzal kapcsolatban, hogy maga Kadhafi célpontja lehet-e a támadásoknak.

A vitát Liam Fox brit védelmi miniszter indította el a BBC rádiónak adott nyilatkozatával. Arra a kérdésre, hogy a líbiai vezető is törvényes célpontnak tekinthető-e, Fox kijelentette, hogy ez is a “potenciális lehetőségek" között van. Sir David Richards tábornok, a brit fegyveres erők vezérkari főnöke nem sokkal később azonban azt mondta a BBC-nek, hogy Kadhafi “semmiképpen sem lehet" a hadműveletek célpontja, mivel ezt az ENSZ-határozat nem engedélyezi.

Meg nem nevezett brit kormányforrások Sir David nyilatkozata után nem sokkal mindazonáltal arról tájékoztatták a BBC-t, hogy a vezérkari főnök álláspontjával ellentétben a Líbia ügyében hozott, 1973-as számú biztonsági tanácsi határozat lehetőséget nyújt Kadhafi célponttá nyilvánítására, ha a líbiai vezető fenyegetést jelent az ország polgári lakosságára.

Nem zárta ki egyértelműen Kadhafi célbavételét hétfői nyilatkozatában William Hague brit külügyminiszter sem, mondván: nem kíván részletekbe bocsátkozni arról, hogy “ki vagy mi válhat célponttá". Hague megfogalmazása szerint “az, hogy mi engedélyezett, egyes emberek magatartásától függ".

Olasz gépek is támadtak

Mauro Gabetta parancsnok, az olasz fegyveres erők szóvivője újságíróknak azt mondta: vasárnap a Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű légvédelmi erőket Bengázi térségében olasz repülőgépek támadták. Az itáliai erők első alkalommal vettek részt az észak-afrikai országot célzó hadműveletekben.

Az olasz fegyveres erők szóvivője újságíróknak elmondta, hogy a vasárnapi két és fél órás katonai misszió során Bengázi környékén több célpontot is találat ért. A vezérkar közleményében az áll, hogy a líbiai kormányerők elleni harci műveletet négy Tornado ECR típusú vadászgép hajtotta végre.