Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A magyarok többsége támogatja az afganisztáni missziót

Szöveg: MTI/honvedelem.hu |  2008. július 1. 10:09

A magyar lakosság jelentős többsége támogatja a Magyar Honvédség külföldi szerepvállalását, így például az afganisztáni missziót, ez pedig azt jelzi, hogy a magyar társadalom nyitott a biztonsággal és a békével kapcsolatos újfajta gondolkodásra – hangoztatta a honvédelmi miniszter a katonai attasék éves értekezletén kedden Budapestn.

Dr. Szekeres Imre előadásában a Szonda Ipsos legújabb közvélemény-kutatására hivatkozva elmondta, a polgárok több mint 69 százaléka támogatja, hogy Magyarország aktívan részt vegyen a közös NATO-békeműveletekben, 64 százalékuk támogatja a szövetséget, mert úgy látja, a tagság egyértelműen erősíti hazánk biztonságát.

Az Afganisztánban nemrég elhunyt tűzszerészre utalva a miniszter úgy fogalmazott: bár a lakosság tisztában van a szerepvállalás kockázataival, a többség továbbra is a magyar katonák külföldi szolgálatteljesítésének folytatását támogatja.

A felmérés során megkérdezettek 75 százaléka hallott az afganisztáni magyar misszióról, míg a koszovói és a boszniai szerepvállalásról mindössze 55, illetve 47 százalék.

Szekeres Imre közölte, a Magyar Honvédség a magyar külpolitika fontos eszközévé vált, ezért is tekintik kulcskérdésnek, hogy a közvélemény elfogadja az afganisztáni erőfeszítéseket, megértve azok célját.

A miniszter szerint a honvédség társadalmi megítélése nagyon jó, ezt támasztja alá a már említett reprezentatív felmérés is, amely májusban, háromezer ember megkérdezésével készült. Ez azt mutatja, hogy az emberek a katasztrófavédelem és a tűzoltóság után (80-80 százalék) a honvédséggel (66 százalék) a legelégedettebbek.

 

Dr. Szekeres Imre kitért arra – feltehetőleg a Pécs környékére tervezett radarállomásra utalva, de a várost nem említve -, hogy a megkérdezettek a légtérellenőrzést is a honvédség legfontosabb feladatai közé sorolták. Mint mondta, ezen érdemes elgondolkodniuk azoknak, akik helyi érdekekre hivatkozva akarják megakadályozni az egész országra kiterjedő légvédelmi rendszer kiépítését.

A Pápára tervezett légi bázisról szólva közölte, bízik abban, hogy az első C-17-es katonai szállítógépek novemberben leszállhatnak a bázison. Hozzátette: az első szállítmányt a NATO-főtitkárral együtt fogadják majd Pápán.

Fotó: Galovtsik Gábor