Civilekkel közösen a honvédelemért
Szöveg: Demeter Ferenc | 2010. március 10. 22:00A Honvédelem ügyét támogató társadalmi szervezetek országos találkozója címmel tartottak tanácskozást Budapesten, a Maléter Pál laktanyában. A rendezvényre azon társadalmi szervezetek képviselői kaptak meghívást, melyek évek óta részt vesznek a honvédelem népszerűsítésében, a honvédelmi nevelőmunkában.
A tanácskozást Tömböl László mk. vezérezredes nyitotta meg. Bevezetőjében hangsúlyozta: fontos ez a tanácskozás a honvédelmi vezetés számára. „A honvédelem össztársadalmi ügy. Ennek az alapelvnek a figyelembevételével a honvédelmi tárca kiemelt figyelmet fordít a társadalmi szervezetekkel való folyamatos kapcsolattartásra. A kapcsolattartás egyik fontos eleme az a pályázati rendszer, amit a honvédelmi tárca a honvédelem ügyét támogató civil szervezeteknek minden évben kiír. El kell fogadni viszont azt, hogy a felmerülő anyagi és egyéb támogatási igényeket a katonai vezetés csak a meghatározott keretek között tudja biztosítani, mert a jelenlegi gazdasági helyzetben szűkebbek lettek az anyagi források, ezzel a támogatási lehetőségek", fogalmazott a HM Honvéd Vezérkar főnöke.
Ezt követően a vezérkari főnök rövid tájékoztatást adott a tanácskozás résztvevőinek az elmúlt három év legfontosabb szervezeti, technikai változásairól, valamint az elvégzett feladatokról. Ebben egyebek között hangsúlyozta: „a haderő legfontosabb eleme a katona. „Ennek figyelembe vételével mindent meg kell tenni azért, hogy a katonákat meg tudják tartani a honvédség kötelékében, ezért szeretnénk újraéleszteni a humánszolgálati rendszert. Ennek az lesz a feladata, hogy figyeljen oda a katonák és családtagjaik problémáinak a megoldására. Különös tekintettel kell lenni azokra, akik külföldi szolgálatot teljesítenek és az itthon maradó hozzátartozóik kerülnek valamiért kilátástalan helyzetbe. A felállításra kerülő szolgálat másik fontos feladata lesz a nyugállományú katonák és a családtagjaik helyzetének figyelemmel kísérése", hangzott el. A vezérkari főnök beszéde végén újra hangsúlyozta: „A civil szervezetek segíteni tudnak abban, hogy a társadalomban élők megismerjék és megértsék azt, hogy mi a napjaink honvédelmének lényege, tudják, hogy a katonák milyen feladatokat hajtanak végre itthon és külföldön. Nagyon fontos ez a munka, amit csak közösen tudunk elvégezni. Ehhez kívánok Önöknek és az általuk képviselt civil szervezeteknek nagyon sok sikert!"
A tanácskozás első előadója Vámos Nóra, a HM Személyzeti Főosztály főosztályvezető-helyettese volt. Beszédének első részében foglalkozott a honvédség társadalmi elismertségével. Kiemelte: ilyen vonatkozásban a felmérések szerinti második hely a katonákra nézve nagyon megtisztelő. „A honvédség egyre több szerepet vállal a társadalmi kapcsolatok fejlesztésében és ennek kézzelfogható eredménye az, hogy ma már tizenhárom középiskolában tantárgy a honvédelmi oktatás, illetve nagyon sok egyetemen választhatják kredit pontokért a honvédelmi ismereteket. A Honvédelmi Minisztérium a támogatói és pályázati rendszereken keresztül jelenik meg a honvédséghez közel álló civil szervezetekben", emlékeztetett Vámos Nóra, aki megnyugtatta a résztvevőket: a minisztériumban történt szervezeti változások ellenére a pályázatokat előkészítő és felügyelő csoport továbbra is működik, az elmúlt évekhez hasonlóan végzi a feladatát.
Beszédében csatlakozott a vezérkar főnök által elmondottakhoz, ezért kiemelte: egyik legfontosabb feladatuk az, hogy erősítsék a szervezet állománymegtartó képességét. „Ezért vizsgáltuk felül a minisztérium humánstratégiáját és fordultunk nagy figyelemmel a katonai életpálya felé. Nagyobb segítséget kívánunk adni az aktív és nyugállományú katonák élet- és munkakörülményeinek javításához, de figyelemmel kísérjük a hozzájuk tartozó családtagok helyzetét is. Emellett a jövőben különös gondot fordítunk az állomány szabadidős- és sporttevékenységére is."
Ezt követően a tanácskozás témájához kapcsolódva további előadások hangzottak el. Gyárfásné Dr. Fekete Judit, a Külügyminisztérium EU Tájékoztató Szolgálat munkatársa ismertette Magyarország soros EU elnökségének időszakára tervezett programokat, rendezvényeket. Szablics Bálint, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium, Társadalmi Kapcsolatok Főosztályának munkatársa a Nemzeti Civil Alap pályázati lehetőségeivel, valamint a pályázatírás segítésének a társadalmi szervezeteivel foglalkozott. Károly Hedvig, a Nemzeti Évfordulók Titkárságáról a 2010-es, valamint a 2011-es év fontosabb évfordulóit és az ezekhez kapcsolódó rendezvényeket ismertette. Vanyúr Tibor ezredes az önkéntes tartalékos rendszer bevezetésével és felállításával kapcsolatos eddig elvégzett és jövőbeni feladatokról adott tájékoztatást a résztvevőknek. Sásik László nyugállományú ezredes a „Tégy magadért" címmel, nemrégiben indított norvég képzési program főbb elemeit és az eddig elért eredményeket ismertette.
Oláh László alezredes a honvédelmi tárca 2010. évi pályázati kiírásaival foglalkozott. Kiemelte, hogy a pályázatok aláíratására a kormány moratóriuma miatt április 1. után nincs lehetőség, ezért a pályázatok elbírálási ideje csúszni fog. A pályázattal kapcsolatos szerződéseket már az új kormány tagjai fogják jóváhagyni, ezért biztosan csak az őszre tervezett rendezvények finanszírozhatók. Kérte a szervezetek megértését és amennyiben a tavaszi időszakban mégis rendezvényeket szerveznek, azt a saját tőke megelőlegezésével tehetik meg.
Oláh László alezredes zárszavában hangsúlyozta, hogy ez a tanácskozás az együttműködés egyik állomása volt és reméli, hogy a továbbiakban ez az együttgondolkodás a napi élet rendezvényein fog tovább folytatódni.