Márciusi ifjúvá vált a gyémántkoszorús ejtőernyős
Szöveg: Szűcs László | 2008. március 20. 8:05Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc 160. évfordulója tiszteletére, Március Ifjak néven alapított új díjat a Magyar Köztársaság kormánya. A díjat olyan, 35 év alatti fiatalok kaphatják meg, akik kiemelkedő alkotótevékenységükkel hozzájárulnak nemzeti értékeink megőrzéséhez és gazdagításához. Idén tizenketten részesültek az elismerésben, köztük Kollár Gábor törzsőrmester.
oktatója. Az emlékplakettet és a díjjal járó félmillió forintos
pénzjutalmat március 15-én Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Művészetek
Palotájában adta át.
– Nagyon meglepődtem, amikor kiderült, hogy én kapom a díjat – mondja a szolnoki laktanyában, a különleges műveleti zászlóalj épületében Kollár Gábor törzsőrmester. Meséli: az alakulat parancsnokától kapta az utasítást, hogy március 10-én jelenleg meg a Honvédelmi Minisztériumban. A jó hírt dr. Szeredi Péter kabinetfőnök közölte a fiatal tiszthelyettessel, aki az első néhány napban fel sem fogta milyen megtiszteltetésben részesült.
Aztán elérkezett a nemzeti ünnep napja, s szorongva, kicsit izgulva érkezett meg a Művészetek Palotájába.
Persze a díj átvétele óta szinte folyamatosan csöng a telefonja. Családtagok, rokonok, barátok, kollégák gratulálnak neki a hatalmas elismerésért. És természetesen az alakulatnál is büszkék a törzsőrmesterre, hiszen nagy dolog, hogy a díjjal jutalmazott első katona éppen a Bercsényi László zászlóaljnál szolgál.
Kollár Gábor egyébként az ejtőernyőzés területén nyújtott olyan teljesítményt, amellyel hozzájárult nemzeti értékeink megőrzéséhez és gazdagításához. Mint elmondja, 1992-ben kezdett ejtőernyőzni, azaz már tizenhat éve rabja ennek a különleges sportnak és ma már nemcsak a polgári, hanem a katonai ejtőernyős válogatottnak is a tagja. Talán nem véletlen, hogy éppen az ejtőernyőzést választotta, hiszen édesapja az 1960-1970-es években MHSZ keretein belül szervezte az ejtőernyős sport kialakulását Kalocsán, majd a Kiskunfélegyházi repülőtéren, mint függetlenített ejtőernyős oktató tevékenykedett. Jelenleg gyémántkoszorús ejtőernyős sportoló, és 1002 ugrással rendelkezik. „Természetesen" édesanyja is az ejtőernyős sport megszállottja volt, neki 170 ugrása van.
Kollár törzsőrmester legelső sikerét még 1996-ban érte el, amikor az úgynevezett stílusugrásban ifjúsági nemzeti bajnok
A katonai ejtőernyőzéssel 1998-ban ismerkedett meg, amikor is szerződéses katonaként bevonult a szolnoki alakulat jogelődjéhez a Bercsényi László felderítő-zászlóaljhoz. Akkor még ejtőernyős kiszolgáló beosztásban szolált, később pedig ejtőernyős kiképző lett. Jelenleg ejtőernyős beugró-oktató szakszolgálati engedéllyel rendelkezik, amely a legmagasabb fokozat a hadseregen belül. Emellett pedig a Magyar Honvédségben rendszeresített összes ejtőernyős felszerelésre megvan a típusvizsgája, így az új, a gyári nagyjavításon átesett, illetve a még rendszerben nem lévő ernyőknél is ő végzi a kísérleti-, és a tesztugrásokat.
Beosztásából adódóan természetesen az oktatás és a továbbképzés is a feladatai közé tartozik. És büszke arra, hogy pályafutása során már eddig is több száz emberrel szerettette meg az ejtőernyőzést.
Megtudom: jelenleg 4466 ugrása van, de ez a szám hamarosan tovább növekszik, hiszen már a jövő héten edzőtáborba vonul, hogy az ejtőernyős válogatottal újabb versenyekre készüljön. Bízunk benne, hogy hamarosan arról számolhatunk be: túl van az ötezredik ugrásán is…