Másfél hónap, tizenkilencezer látogató
Szöveg: Szűcs László | 2012. január 23. 7:21Minden kétséget kizáróan sikeres a tavaly december 8-án indult www.hadisir.hu honlap. Bizonyítja ezt az is, hogy az elmúlt másfél hónapban tizenkilencezer látogató huszonötezerszer kattintott a HM Katonai Hagyományőrző és Hadisírgondozó Osztály által gondozott weboldalra.
„Mindez azt bizonyítja számunkra, hogy még mindig nagyon sokan keresik a második világháborúban elesett vagy eltűnt hozzátartozóikat" – fogalmazott az őrnagy, akitől megtudtuk azt is, hogy a honlapon jelenleg csak a második világháborúban elesettek adatai találhatók meg. Ez a hetvenezer elemet tartalmazó adatbázis nagyrészt a dr. Bús János nyugállományú alezredes és dr. Szabó Péter alezredes által jegyzett Béke poraikra című dokumentum-emlékkönyv első és második kötetének kutatási eredményeire épül, amelyek viszont a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum veszteség-nyilvántartásából származnak.
Persze ennél jóval nagyobb volt a Magyar Királyi Honvédség vesztesége a második világháborúban – hogy pontosan mekkora, azt még a hadtörténészek is csak becsülni tudják, valószínűleg 140-160 ezer körüli volt a harcokban elesett katonák létszáma –, így a katonai hagyományőrző és hadisírgondozó osztály munkatársai is tisztában vannak azzal, hogy a mostani adatbázis csak az első lépés egy teljes és pontos veszteség-nyilvántartás megalkotása felé. Nagyobb bővítésre azonban csak akkor kerülhetne sor, ha minden egyes település anyakönyvi bejegyzéseit átvizsgálnák, ami viszont „óriási munka lenne" – mondta Maruzs őrnagy.
A főtiszttől megtudtuk: természetesen bővíteni tudják a jelenlegi adatbázist akkor is, ha egy hősi halott hozzátartozója dokumentumokkal bizonyítja, hogy rokona a második világháború harcaiban esett el. Erre egyébként már többször is volt példa az elmúlt hetekben.
„A honlap nyitóoldalára már az induláskor feltettünk egy felhívást, hogy akinek van fényképe az első vagy második világháborúban hősi halált halt hozzátartozójáról, az juttassa el hozzánk, s mi megjelenítjük a weboldalon. Eddig több mint háromszáz portréképet sikerült feltöltenünk. Az arcképcsarnokot egyfajta emlékalbumnak szánjuk, amelyhez hasonlóak a két világháború közötti kiadványokban is megjelentek, s bennük a Nagy Háborúban elesett hősi halottakat mutatták be. Mi ezek modern kori változatát szeretnénk megvalósítani, ezzel is erősítve a nemzeti összetartozás érzését; így továbbra is várjuk a fényképeket!" – mondta a főtiszt.
Természetesen lesznek további fejlesztések is a honlapon. A HM Katonai Hagyományőrző és Hadisírgondozó Osztály munkatársai azt tervezik, hogy a második világháborús adatbázist kiegészítik a szovjet hadifogolytáborokéval, s a későbbi programok között szerepel az Oroszországtól kapott, 68 ezer főt tartalmazó, a táborokban életüket veszett magyar hadifoglyok megjelenítése is. Ennek a munkának azonban még csak az elején tartanak.
„Ezen a területen is óriási munka vár még ránk! Szeretnénk azonban 2014-re, a Nagy Háború kitörésének századik évfordulójára egy viszonylag pontos adatbázissal rendelkezni" – mondta Maruzs őrnagy, majd arról beszélt, hogy a honlappal kapcsolatos következő projekt a „Hadisírok, hősi emlékművek" menüpont feltöltése lesz. A közeljövőben több mint ezer fényképet töltenek fel ide, amelyeken azokat a katonai temetőket és hősi emlékműveket tekinthetik meg az érdeklődők, ahol magyar katonák nyugszanak.
Fotó: Archív