Megkezdődött a NATO egyik legfontosabb válságkezelési gyakorlata
Szöveg: Draveczki-Ury Ádám | 2011. október 19. 12:31A NATO összes tagországában egy időben, október 19-én, szerda reggel vette kezdetét a szövetség egyik legfontosabb válságkezelési gyakorlata, a NATO CMX 11.
„A CMX a NATO egyik legfontosabb gyakorlata, személyesen a NATO-főtitkár vezeti, és a magyarországi kezdéssel egy időben valamennyi NATO országban megkezdődött", mondta el Fodor Lajos, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára a megnyitót követő sajtótájékoztatón, ahol jelen volt Bába Iván, a Külügyminisztérium közigazgatási államtitkára, dr. Tóth László, a Belügyminisztérium gazdasági és informatikai ügyekért felelős helyettes államtitkára, illetve Siklósi Péter, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkára, a gyakorlat törzsigazgatója is.
A gyakorlat forgatókönyve teljes mértékben fiktív eseményeken alapul és fiktív földrajzi környezetben játszódik: a leírt válsághelyzet a NATO kollektív védelmi feladataira koncentrál a Washingtoni Szerződés 4. és 5. cikkelye szerinti szituációban, beleértve ebbe úgy a tárgyalásos válságrendezést, mint a katonai megoldás lehetőségét is. Mindez összhangban áll a NATO 2010 novemberében rendezett lisszaboni csúcstalálkozóján elfogadott új Stratégiai Koncepcióval, így tartalmazza az ebben szereplő új biztonsági fenyegetettségek alapján fellépő helyzetek gyakoroltatását is.
„Az idei gyakorlat különlegessége, hogy hosszú évek után először klasszikus értelemben vett védelmi feladatok gyakorlására is sor kerül", mondta Fodor Lajos.
A honvedelem.hu kérdésére a tárca közigazgatási államtitkára elmondta: mivel elhalasztott gyakorlatról van szó, a felkészülés régebben tart, az előkészítésben pedig kulcsszerepet játszik a Honvédelmi Minisztérium Védelmi Hivatala. Az egyes minisztériumok közül minden tárca a szaktárca sajátosságainak megfelelően készül a végrehajtandó feladatokra. A részt vevő állomány felkészítése néhány hetet vett igénybe.
Magyarország vonatkozásában a gyakorlat célja a részvétel a NATO szerveiben folyó konzultációs és döntéshozatali folyamatban, továbbá hazánk polgári és katonai válságkezelési mechanizmusainak gyakoroltatása a konfliktushoz kapcsolódó, hazánkat közvetlenül érintő fenyegetések elhárításán keresztül.
Fotó: Dévényi Veronika