Nemzetőr jelvényt kaptak 1956 hősei
Szöveg: Draveczki-Ury Ádám | 2010. november 4. 16:24A Honvédelmi Minisztérium Magyar Örökségdíjas Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) Dísztermében adták át november 4-én, szerdán a nemzetőr jelvényeket. Az ünnepélyes rendezvényen beszédet mondott dr. Tóth Zoltán József, a Honvédelmi Minisztérium jogi és igazgatási helyettes államtitkára.
1956. október 31-én, kora délután zajlott a Kilián Laktanyában a Forradalmi Karhatalmi Bizottság ülése, melyet a Minisztertanács nevében Nagy Imre megbízott az új karhatalom egységes központi vezetésével. A bizottság a honvédségi és rendőrségi munka összehangolása mellett segített megalakítani a Nemzetőrséget, mint a magyar nemzet fegyveres testületét, amelyet honvédek, rendőrök és civilek együtt alkottak. Minden olyan fegyveres csoport, mely a megalakulás napján nem tartozott a honvédséghez vagy a rendőrséghez, attól kezdve Nemzetőrségként egységes fegyveres testületté, az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc örökösévé, hagyományainak letéteményesévé vált.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulóján, az annak eszméihez hű – akkoriban igazoltan nemzetőri szolgálatot teljesített – személyek első alkalommal kapták meg a nemzetőr jelvény korhű másolatát az 1956-os Nemzetőrség Hagyományápoló Tanácsától. Az idei ünnepségen a kitüntetéseket a honvédelmi miniszter képviseletében dr. Tóth Zoltán József, a Honvédelmi Minisztérium jogi és igazgatási helyettes államtitkára adta át, dr. Holló József nyugállományú altábornagy, a HM HIM főigazgatója, valamint Válóczy István nyugállományú mérnök dandártábornok, az egyesület elnöke társaságában.
Dr. Tóth Zoltán József rámutatott: az ’56-os nemzetőrök harca november 4. után is folytatódott, de akkor már nem csupán honvédő, hanem az igazságért folytatott harcként.
„Magyarország 1956-ban pár napra, hétre saját utat követett: a kommunista diktatúra barbársága után tiszta lappal
A zománcfestékkel színezett, 51×78 mm-es préselt fémjelvény nemzetiszínű szalagcsokrot ábrázol, amelyen – a csúcsára állított négyzetben – a Kossuth-címer, a „Néppel tűzön-vízen át" felirat látható. Az eredeti jelvény Király Bélának, a Nemzetőrség főparancsnokának az utasítására, a Magyar Állami Pénzverőben készült Iván István ötvösművész tervei szerint, mindössze három példányban. Az 1956-os numizmatikai ritkaság a gyártótól került a Hadtörténeti Múzeum gyűjteményébe 1957 elején. A jelvény a forradalom és szabadságharc leverése miatt már nem készült el a tervezett nagyobb mennyiségben.
Fotók: Szikits Péter